Dvě francouzské ministryně čelí žalobě kvůli sebevraždám zdravotníků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská ministryně práce a zdravotnictví Catherine Vautrinová a ministryně školství Élisabeth Borneová čelí žalobě kvůli sebevraždám několika zdravotníků v nemocnicích. Skupina pracovníků ve zdravotnictví ministryně viní z morálního obtěžování a neúmyslného zabití. Členky vlády podle nich nesou odpovědnost za zhoršování pracovních podmínek ve státních zdravotnických zařízeních. Dnes o tom informovala agentura AFP a další francouzská média.
Skupina 19 lidí, mezi kterými jsou zdravotní sestry, lékaři působící na univerzitách a pozůstalí po zdravotnících, kteří si vzali život, žalobu podala ve čtvrtek u Soudního dvora republiky (CJR). CJR je jediná instituce, která smí vyšetřovat a soudit členy vlády za trestné činy spáchané při výkonu jejich funkce. Žaloba se rovněž vztahuje na náměstka ministryně zdravotnictví a přístupu k péči Yannicka Neudera.
Žaloba v návaznosti na sérii sebevražd zdravotníků v různých zdravotnických zařízeních odsuzuje "zcela nezákonné a smrtící pracovní podmínky", "neúnosné pracovní tempo" v různých lékařských profesích, specializacích a regionech Francie a "organizovanou beztrestnost pachatelů".
V neděli 24. září 2023 pracoval doktor R. jako obvykle. Právě ve své kanceláři vedoucího pohotovosti v nemocničním centru Poissy-Saint-Germain-en-Laye se však rozhodl vzít si život požitím sedativ, napsal deník Le Monde. V lednu 2023 se ve své kanceláři oběsil ošetřovatel ve specializovaném psychiatrickém zařízení ve městě Brumath, v červnu 2024 si doma vzala život zdravotní sestra z nemocnice v Béziers.
Žaloba zdůrazňuje také nezákonné organizování nadměrné práce, vyhrožování, nucené práce mimo jakýkoli regulační rámec a "totalitní a nerovné řízení".
"Nemocnice se již mnoho let potýkají s velkou krizí, jež se zhruba od let 2012 až 2013 zřejmě ještě prohloubila v důsledku pokračujícího uplatňování neoliberální politiky, která navzdory četným znepokojivým varovným signálům, včetně sebevražd, nebyla napravena, spíše naopak," stojí v žalobě.
Zhoršení pracovních podmínek se zrychlilo od krize ve zdravotnictví během koronavirové pandemie na jaře 2020, uvedla právnička žalobců Christelle Mazzaová.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.