Merz vede „tajná jednání“ o migrační alianci. I s Fialou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz jedná s představiteli sousedních zemí, včetně českého premiéra Petra Fialy, o omezení migrace. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal německý bulvární list Bild. Podle něj se chce Merz s Českem, Polskem, Rakouskem, Švýcarskem a Francií dohodnout na společném postupu při odmítání migrantů na hranicích.
V Německu vedou po únorových volbách jednání o vládní koalici Merzova konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). První fáze rozhovorů skončila v pondělí, během tohoto týdne se sestavovala předběžná podoba koaliční dohody. Dnes odpoledne mají o zbylých sporných tématech začít jednat nejvyšší představitelé stran včetně předsedy CDU Merze a předsedů SPD Saskie Eskenové a Larse Klingbeila.
Strany možné příští vlády se zatím nedokázaly shodnout v některých otázkách týkajících se migrace, která hrála před volbami zásadní roli. Podle dohody dosažené v sondážních rozhovorech by měli být napříště na německých hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí požádat o azyl. Postup musí být ale podle dohody koordinován se sousedními zeměmi včetně Česka. CDU/CSU a SPD se ovšem následně nedokázaly shodnout na tom, zda je třeba sousedy o odmítnutí vstupu migrantům jen informovat, jak chtějí konzervativci, nebo je třeba mít i jejich souhlas.
Podle Bildu začal kvůli tomu Merz vést "tajná jednání" s představiteli nejdůležitějších sousedních zemí: s českým premiérem Fialou, polským premiérem Donaldem Tuskem, rakouským kancléřem Christianem Stockerem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a švýcarskou prezidentkou Karin Kellerovou-Sutterovou.
Cílem jednání je podle bulvárního listu vytvořit "migrační alianci" a dohodnout se na postupu při odmítání migrantů na německých hranicích. Merz si od dohod se sousedy slibuje, že překoná odpor SPD, a bude tak moci v koaličních jednáních kapitolu migrace zdárně uzavřít.
Podle Bildu mu s vyjednáváním pomáhá i dosavadní ministryně vnitra za SPD Nancy Faeserová. Na společné cestě do Jordánska jednala tento týden s rakouským ministrem vnitra Gerhardem Karnerem. Migrace byla předmětem jednání i při nedávné schůzce Faeserové s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem v Berlíně. Rakušan po jednání řekl, že Česko považuje dohodu s Německem ohledně jeho plánu na odmítání migrantů na hranicích za možnou. Nevyloučil přitom, že by německé opatření mohlo vyvolat v Evropě dominový efekt.
Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou pozemní hranici. Německo je přitom členem schengenského prostoru, v němž by se podle pravidel nemělo na vnitřních hranicích vůbec kontrolovat. CDU/CSU a SPD se v koaličních jednáních už dohodly, že kontroly na všech pozemních hranicích zachovají.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.