Sněmovna před půlnocí přerušila debatu o poplatcích pro ČT a ČRo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna přerušila v úterý půl hodiny před půlnocí debatu o sporném růstu televizního a rozhlasového poplatku do středečního večera. Diskuse o vládní novele, která také rozšiřuje okruh poplatníků, dosud vyplnila v nynějším druhém čtení 11,5 hodiny. Na konci jednacího dne sněmovní systém evidoval 28 poslaneckých přihlášek k běžnému vystoupení. Opoziční i koaliční poslanci při něm zejména zdůvodňují své pozměňovací návrhy, které hodlají k předloze uplatnit.
Navrhované změny v poplatcích mají podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování. Opoziční zástupci mluví o plošné dani i kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud.
Místopředseda poslanců ANO Patrik Nacher vytkl koalici, že chce zvyšovat poplatky bez tlaku na lepší hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) a rozšířit okruh plátců, ale neměla ambici aktualizovat poslání veřejné služby. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob namítl, že naopak ANO a SPD se vracejí do minulosti snahou poplatky zrušit a nahradit je financováním dvojice veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu. "A budou to platit úplně všichni," poznamenal.
Skoro hodinový ostřejší spor mezi opozicí a koalici se rozhořel večer potom, co vládní tábor i s poukazem na opoziční obstrukce nechala omezit řečnickou dobu na nejvýše dvakrát deset minut. Vládní tábor by totiž chtěl uzavřít druhé čtení předlohy nejpozději ve středu ve večerních či nočních hodinách.
K předloze jsou ve sněmovním systému čtyři desítky úprav, které by měli poslanci zdůvodnit a následně se k nim přihlásit, aby o nich mohla dolní komora v závěrečném kole patrně ve druhé polovině ledna hlasovat. Poslanci ANO a SPD chtějí například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům zákonodárců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci ANO, SPD i Pirátů chtějí z předlohy vyškrtnout také ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. ANO a SPD navrhují vztáhnout na Českou televizi a Český rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.