Sněmovna před půlnocí přerušila debatu o poplatcích pro ČT a ČRo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna přerušila v úterý půl hodiny před půlnocí debatu o sporném růstu televizního a rozhlasového poplatku do středečního večera. Diskuse o vládní novele, která také rozšiřuje okruh poplatníků, dosud vyplnila v nynějším druhém čtení 11,5 hodiny. Na konci jednacího dne sněmovní systém evidoval 28 poslaneckých přihlášek k běžnému vystoupení. Opoziční i koaliční poslanci při něm zejména zdůvodňují své pozměňovací návrhy, které hodlají k předloze uplatnit.
Navrhované změny v poplatcích mají podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování. Opoziční zástupci mluví o plošné dani i kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud.
Místopředseda poslanců ANO Patrik Nacher vytkl koalici, že chce zvyšovat poplatky bez tlaku na lepší hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) a rozšířit okruh plátců, ale neměla ambici aktualizovat poslání veřejné služby. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob namítl, že naopak ANO a SPD se vracejí do minulosti snahou poplatky zrušit a nahradit je financováním dvojice veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu. "A budou to platit úplně všichni," poznamenal.
Skoro hodinový ostřejší spor mezi opozicí a koalici se rozhořel večer potom, co vládní tábor i s poukazem na opoziční obstrukce nechala omezit řečnickou dobu na nejvýše dvakrát deset minut. Vládní tábor by totiž chtěl uzavřít druhé čtení předlohy nejpozději ve středu ve večerních či nočních hodinách.
K předloze jsou ve sněmovním systému čtyři desítky úprav, které by měli poslanci zdůvodnit a následně se k nim přihlásit, aby o nich mohla dolní komora v závěrečném kole patrně ve druhé polovině ledna hlasovat. Poslanci ANO a SPD chtějí například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům zákonodárců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci ANO, SPD i Pirátů chtějí z předlohy vyškrtnout také ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. ANO a SPD navrhují vztáhnout na Českou televizi a Český rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.