USA chtějí převzít kontrolu nad plynovody, které vedou z Ukrajiny do Evropy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle agentury Reuters chtějí Spojené státy převzít kontrolu nad "plynovodem Gazprom" vedoucím přes Ukrajinu do Evropy. Napsala to agentura Reuters s odkazem na další americko-ukrajinské rozhovory o dohodě o minerálech, které se uskutečnily v pátek a v sobotu. O jaký konkrétní plynovod nebo plynovody ale není jasné.
Podle zdrojů agentury je takový požadavek obsažen v poslední verzi zmíněné surovinové dohody. Už ale předchozí verze návrhů dohody obsahovaly americké požadavky na kontrolu ekonomické infrastruktury, včetně přístavů. O které konkrétní plynovody nebo plynovod se jedná, není zcela jasné. Údajně by se mohlo jednat o plynovod Urengoj–Užhorod procházející Sudžou. Přes Ukrajinu vedou především plynovody Bratrství, Sojuz, Progres a z míněný plynovod Urengoj–Užhorod. Dodávky ruského plynu do Evropy skrze plynovody byly během války zastavovány, poslední byly ukončeny v lednu tohoto roku.
Spojené státy chtějí, aby byl nejmenovaný plynovod převeden na americkou vládou kontrolovanou společnost US International Development Finance Corporation (DFC), která investuje do zámořských projektů souvisejících s energetikou, zdravotní péčí, kritickou infrastrukturou a technologiemi. Pokud by Washington získal nad plynovody kontrolu, měl by pod kontrolou dodávky ruského zemního plynu do Evropy, v případě, že by byly po válce obnoveny. Již dříve přišly zprávy, že Spojené státy mají zájem na provozování plynovodu Nord Stream, který vede z Ruska přes Baltské moře do Německa a který byl poničen explozí při sabotáži, která nebyla dosud oficiálně objasněna.
Podle agentury Reuters se poslední americko-ukrajinské rozhovory o dohodě o nerostných zdrojích v pátek a v sobotu odehrávaly v "antagonistické" atmosféře kvůli požadavkům Washingtonu, které nesplňují očekávání Kyjeva. Americké ministerstvo financí uvedlo, že konzultace byly „technické povahy“.
Ukrajinská vláda si najala právní firmu Hogan Lovells jako externího poradce pro dohodu o nerostných surovinách. Premiér Denys Šmyhal a ministr financí Serhij Marčenko podle agentury Reuters za dva týdny odcestují do Washingtonu, aby se zúčastnili jarního zasedání řídících orgánů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, včetně ministerského setkání o situaci na Ukrajině.
Poslední návrh dohody, který zdroj agentury označil za „maximalistický“, uděluje Spojeným státům privilegovaný přístup k ukrajinským nerostným zdrojům a zavazuje Kyjev investovat veškeré výnosy z těžby surovin ukrajinským státem a soukromými společnostmi do společného fondu. Dohoda, stejně jako její předchozí verze, zároveň neobsahuje žádné bezpečnostní záruky USA pro Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek při rozhovoru s novináři řekl, že je připraven uzavřít dohodu o modernizaci své země s USA, ale že Ukrajina může souhlasit pouze tehdy, bude-li mezi oběma stranami existovat „parita“ s rozdělením příjmů „50 na 50“.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.