„Pracuji na tom“. Rakušan slibuje policistům vyšší platy. Hrozí hromadné výpovědi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve snaze stabilizovat policii systematicky pracuji na tom, aby se platové podmínky policistů zlepšovaly. Pro Echo24 to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na kritiku, která ze strany policistů zaznívá. Část z nich dokonce prý hrozí od července hromadnými výpověďmi. Ministr upraví svůj návrh na růst platů policistů a hasičů ve chvíli, kdy ministerstvo obrany předloží do připomínkového řízení nařízení o platech vojáků. Rakušan mimo jiné uvedl, že na roky 2026 a 2027 je garantován růst objemu na platy o pět procent. Do konce dubna má být hotová zpráva o revizi agend státní správy, na jejímž základě se připraví konkrétní návrhy.
Místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů a písecký policejní velitel Martin Červenka v rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že není politická vůle situaci bezpečnostních sborů řešit. „Politici nevnímají extrémní naléhavost situace. Blíží se volby, tak se bude slibovat, co se všechno udělá po nich. Nikdo nebude řešit, že v bezpečnostních sborech už nemůžeme čekat ani den. Nemohu se zbavit pocitu, že jsme jen politické hračky. Neustále poslouchám, že bezpečnost je jasnou prioritou, ale jaká je skutečnost? Současná vláda dostala za jedno volební období situaci v bezpečnostních sborech ze stavu „velmi vážná“ do stavu ‚extrémně kritická‘. To už je tedy výkon. Nikdo se nemá k tomu, aby se situace skutečně začala řešit,“ uvedl Červenka.
Dodal, že příslušníci už toho „prostě mají dost“ a chtějí ve vyjednávání přitvrdit. „První část chce dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Toto datum je vybráno symbolicky jako reakce na novelu zákona o vojácích z povolání. Strašně mě to mrzí a štve, ale naprosto je chápu. Ani toto nikdo neřeší, ačkoliv je prý bezpečnost priorita. Další uvažují, že by šli na protest takzvaně řešit své zdravotní neduhy. Takhle to před lety udělali v Polsku. Já jsem vždy byl zcela proti takovým krokům, protože by se pohrdání vlády bezpečnostními sbory přenášelo na občany, ale nyní už tak striktní nejsem,“ řekl Červenka.
Ministr vnitra Rakušan v úterý řekl, že upraví svůj návrh na růst platů policistů a hasičů ve chvíli, kdy ministerstvo obrany předloží do připomínkového řízení nařízení o platech vojáků. Kvůli jistotě příslušníků bezpečnostních sborů by považoval za dobré, aby se téma řešilo co nejdříve, ideálně v horizontu dnů či týdnů. Termín přidání od 1. července podle něj ohrožený není, protože jde jen o rozhodnutí vlády, které nevyžaduje dlouhý legislativní proces.
Pro Echo24 v reakci na vývoj posledních dní Rakušan dodal, že právě ve snaze stabilizovat policii personálně systematicky pracuje na tom, aby se platové podmínky policistů zlepšovaly. „V roce 2023 došlo ke zvýšení platů o 10 % (u začínajících o 17 %), v roce 2024 jsme udrželi objem na platy a letos dostal každý policista přidáno 2 500 korun. V rozpočtovém výhledu máme poprvé garantovaný další růst v letech 2026 a 2027 nejméně o 5 % v objemu na platy. Poprvé se podařilo prosadit i příspěvek na stravování jako stabilní součást rozpočtu,“ uvedl Rakušan.
Dodal, že vládu také přesvědčil o tom, že o navyšování platů v armádě a v bezpečnostních sborech se bude jednat společně tak. „Abychom neohrožovali konkurenceschopnost policie a hasičů na trhu práce. Bezpečnost je jen jedna a rozdíly mezi jednotlivými složkami se nesmějí prohlubovat. Na tom jsme se jednoznačně shodli i s odborovými organizacemi. Pracujeme i na snížení administrativní zátěže policistů. Na konci dubna bude hotová podrobná zpráva k revizi agend, na základě jejích výstupů připravíme konkrétní návrhy,“ dodal ministr.
Situaci ostře kritizuje opozice. V reakci na vyjádření velitele Červenky ohledně možných hromadných výpovědí policistů uvedl místopředseda hnutí ANO a poslanec Robert Králíček, že k tomu „nesmí dojít“. „Je naprosto neuvěřitelné, kam nechala současná vláda zajít situaci v našich bezpečnostních sborech. Jednotlivé rezorty mezi sebou nesmyslně soupeří a zahrávají si přitom s bezpečností občanů. Ministr Rakušan měl celé volební období na to, aby policii stabilizoval. Žádné skutečně systémové změny ale neudělal. Teď nám i kvůli jeho trestuhodné nečinnosti reálně hrozí, že policisté už nebudou prázdné předvolební sliby poslouchat a hromadně ze sboru odejdou,“ uvedl Králíček na síti X. Dodal, že pokud hnutí ANO po letošních volbách získá ministerstvo vnitra, má připravený „konkrétní plán, jak současnou situaci řešit“. Detaily tohoto plánu však nedodal.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům v pondělí řekl, že případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry. Platy ve veřejném sektoru by se mohly podle něj zvýšit od ledna 2026 a přidání by se mohlo promítnout do tarifů.
„Budeme se o platech bezpečnostních složek bavit na vládě. Je potřeba, aby byly věci provázané a respektovaly se i ostatní obory,“ uvedl Jurečka. Dodal, že se nebrání výplatě peněz za „mimořádné aktivity“ jako hlídání hranic, postup proti nelegální migraci. Zmínil, že je potřeba lidi adekvátně zaplatit. „Zároveň ale musíme sledovat provázanost odvětví správy a nenechat mezi nimi nůžky rozevírat. Budeme chystat na leden 2026 zvýšení, které se odrazí v tarifech,“ řekl šéf resortu práce.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.