STAN chce usnesením omezit vystoupení řečníků s přednostním právem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí STAN navrhuje, aby Sněmovna svým usnesením omezila mimo jiné dobu pro vystoupení řečníků s přednostním právem. Opatření by mělo pomoci k zamezení obstrukcí a blokování chodu dolní komory. Vládní hnutí o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě. Podnětem k sepsání návrhu usnesení, které dostali k debatě zástupci dalších čtyř vládních frakcí, bylo dění ve Sněmovně při projednávání sporného snížení mimořádné červnové valorizace důchodů.
"Nadměrné zdržování, případně až zablokování parlamentního jednání, vede ke znehodnocení práce Sněmovny a obecně parlamentní demokracie v očích veřejnosti. Tomu bychom chtěli tímto usnesením zabránit," uvedl v tiskové zprávě předseda klubu STAN Josef Cogan. Hnutí STAN chce, aby řečníci s přednostním právem mohli vystoupit nejvýše třikrát 15 minut.
Zákon o sněmovním jednacím řádu nyní stanoví, že Sněmovna může k projednávanému bodu omezit řečnickou dobu, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení se nevztahuje na poslance pověřeného přednést stanovisko poslaneckého klubu. Jednací řád dále uvádí, že řečníkům s přednostním právem se udělí slovo, kdykoli o to požádají. Takovými řečníky jsou prezident republiky, členové vlády, předseda a místopředsedové Sněmovny a šéfové poslaneckých frakcí a sněmovních stran s kluby, který vznikly na začátku volebního období.
Při březnovém projednávání snížení červnové valorizace penzí Sněmovna na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Krok vyvolal silný odpor opozice. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tehdy dvakrát odmítl rozhodnutí koaliční většiny respektovat a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili další opoziční poslanci, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Spor tehdy vyřešilo až jednání členů širšího vedení dolní komory, po němž bylo omezení řečníků s právem přednostního vystoupení zrušeno.
Věc bude mít dohru před mandátovým a imunitním výborem. Babiš čelí stížnosti, kterou podal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle Bartoška, který tehdy schůzi řídil, předseda ANO hrubě porušil jednací řád. Babiš naopak tvrdí, že sněmovní jednací řád porušila koalice.
Návrh usnesení hnutí STAN obsahuje podle tiskové zprávy také zkrácení doby vystoupení poslanců bez přednostního práva na jedenkrát pět minut v bloku návrhů změn programu schůze. Takové omezení se nyní podle jednacího řádu vztahuje jen na přednášení úprav už schváleného programu.