Debata o poplatcích za ČT a rozhlas skončí pozdě večer, zákon se možná vrátí výboru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Běžná poslanecká diskuse ke sporné novele o růstu televizního a rozhlasového poplatku a o rozšíření okruhu poplatníků má skončit ve středu před 22:00. Ve Sněmovně to prosadil v podvečer vládní tábor hned potom, co poslanci obnovili druhé kolo projednávání předlohy. Sněmovna podle návrhu koalice také schválila možnost nočního jednání.
Pro ukončení diskuse koalice použila postup, kdy předseda poslanců STAN Josef Cogan navrhl vrácení novely mediálnímu výboru k novému projednání, byť, jak uvedl, s takovým návrhem nesouhlasí.
Ve druhém čtení jde ale podle něho o jedinou možnost, aby mohla Sněmovna rozhodovat. Hlasování se koná po ukončení běžné debaty, šéf poslanců ODS Marek Benda pro ně ale prosadil stanovení pevného času na 22:00. Následně se poslanci budou moci hlásit ke svým pozměňovacím návrhům, kterých se sešly čtyři desítky.
Koaliční představitelé zdůvodnili svůj postup opozičními obstrukcemi. „Všichni víme, jak dlouho to projednáváme, všichni víme, že obstrukce probíhají,“ řekl Benda. Zdůraznil, že je právem sněmovní většiny, aby sněmovna rozhodovala. Cogan poukazoval na to, že v úterý vyplnilo projednávání novely o poplatcích více než 11 hodin.
Zástupci opozice se proti obviňování z obstrukcí ohradili. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová mluvila o „násilném ukončení rozpravy“. Koalice podle ní „posunula parlamentní kulturu někam, kam se dostat neměla“. „Vrátí se vám to jako bumerang,“ varoval vládní tábor místopředseda poslanců ANO Patrik Nacher. Šéf frakce SPD Radim Fiala míní, že koalice spoléhá na kritický postoj Ústavního soudu k obstrukcím. SPD podle něho tento nález respektuje, ale nemusí s ním souhlasit.
„Nemáme z toho radost, nesmějeme se, ale prostě snažíme se, aby sněmovna byla schopná k nějakým výsledkům někdy dospět,“ reagoval Benda. Dal by přednost dohodě, někdy je ale podle něho potřeba použít tohoto „silového prostředku“.
V době, kdy Sněmovna rozhodla o stanovení pevného termínu pro hlasování, se hlásilo o slovo v běžné debatě 30 poslanců. Je prakticky jisté, že na všechny se nedostane, byť koalice nechala už v úterý zkrátit řečnickou dobu na nejvýše dvakrát deset minut. Řečniště navíc opět obsadil předseda ANO Andrej Babiš, na kterého se jako na vystupujícího s přednostním právem žádná lhůta nevztahuje. V úterý Babiš mluvil k poplatkům ještě před schválením programu schůze zhruba tři hodiny.