Babiš zatím své noviny prodávat nemusí. ANO pro šéfa zablokovalo zákon o střetu zájmů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládním poslancům se v pátek nepodařilo sněmovnou protlačit novelu zákona, která zpřísňuje vlastnictví médií vrcholnými politiky. Zákonodárci hnutí ANO totiž legislativu, mnohdy označovanou jako „lex Babiš“, zablokovali a vymohli si posunutí projednání asi o měsíc. Zpřísnění by se dotklo právě především předsedy hnutí Andreje Babiše, který má ve svých svěřenských fondech mediální skupinu Mafra a po schválení by ji musel prodat. O jejím prodeji se spekuluje mnoho měsíců, zájem projevili někteří čeští miliardáři.
Sněmovna o zpřísnění vlastnictví médií nově rozhodne nejdříve 14. června. Zásluhou obstruujících poslanců ANO trvalo přes dvě hodiny, než si sněmovna vůbec schválila program. Úvod jednání využilo hnutí ke kritice konsolidačního plánu vlády i letošního státního rozpočtu.
Hnutí ANO dnes obstruovalo přijetí novely zákona, která má omezit vlastnictví médií politiky.
— TOP 09 (@TOP09cz) May 19, 2023
Na lidech jim nezáleží. Až na jednu výjimku - do roztrhání těla bojují za zájmy Andreje Babiše. Ten se ani neráčil přijít. Na černou práci má své zaměstnance.
Následně řečniště obsadili předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová a místopředsedové Sněmovny Karel Havlíček a Klára Dostálová. Jako řečníci s přednostním právem využili možnosti mluvit mimo téma jednání. Havlíček a Schillerová obecně komentovali takzvaný konsolidační balíček i některé konkrétní návrhy, které má obsahovat, a doporučovali návrat k plánům ANO. Dostálová kritizovala nedostatečné čerpání evropských dotací a podporu bydlení. Lidovec Jan Bartošek jako předsedající schůze marně nabádal Dostálovou, aby se pokusila mluvit k programu schůze.
Schillerová uvedla, že koalice chce proškrtat Česko do bídy a ve výsledku do ještě větších dluhů. „Cesta k vyrovnaným rozpočtům rozhodně nikde na světe nevede přes zadušení hospodářství,“ řekla. Podle Havlíčka nemá vládní soubor opatření nic společného s hospodářským úsudkem a jde o účetní pohled. Pozastavil se mimo jiné nad navrhovaným zvýšením některých daní a odvodů. „Kdyby s tím přišly ČSSD a KSČM, tak to chápu. Ale že to razí jako vlajkovou loď ODS, to není normální,“ poznamenal. Schillerová označila konsolidační balíček za „nepovedený“. Dotkla se i letošního státního rozpočtu, který podle ní obsahuje účetní triky a chyby za více než 150 miliard korun.
Proti obstrukcím se bouřila především koaliční TOP 09. „Hnutí ANO dnes obstruovalo přijetí novely zákona, která má omezit vlastnictví médií politiky. Na lidech jim nezáleží. Až na jednu výjimku – do roztrhání těla bojují za zájmy Andreje Babiše. Ten se ani neráčil přijít. Na černou práci má své zaměstnance,“ uvedla. Opozici pak na plénu notně kritizoval i šéf poslanců strany Jan Jakob.
Lex Babiš a Mafra na prodej
Navrhované zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů označovali poslanci ANO za „přílepek“ při únorovém projednávání novely. Pirátský poslanec Jakub Michálek tehdy odmítal tvrzení ANO, že jím prosazované změny míří proti jedné osobě, tedy Babišovi.
Poslanecký pozměňovací návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Stejně tomu má být u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády.
Změna by se tak přímo dotkla Andreje Babiše, jehož Mafra patří k největším mediálním domům v zemi. Ten už v roce 2017 své firmy včetně Mafry po schválení současného znění zákona převedl do svěřenských fondů. Přesto se ale podle kritiků od podnikání úplně neodstřihl a stále má střet zájmů.
Současně se hovoří o tom, že Mafra je na prodej. Zájem o ni projevil podnikatel a majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač. „Pokud jde o Mafru, zájem jsme projevili, ale ta jednání jsou na počátku,” řekl v únoru.
Hovořilo se také o zbrojaři Jaroslav Strnadovi a podle dřívějších informací magazínu Forbes by mohl být dalším ze zájemců i podnikatel Daniel Křetínský, který vlastní vydavatelství Czech Media Center. Forbes před časem uvedl, že cena Mafry se může pohybovat okolo 150 milionů eur.
Mafra vydává mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro nebo týdeníky Téma a 5plus2. Je provozovatelem serverů iDnes.cz, Expres.cz nebo portálu s jízdními řády iDos.cz. Provozuje také hudební televizi Óčko.