10 bilionů dolarů v rukou 500 lidí. Těm nejbohatším se loni dařilo. Dál prudce bohatli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejbohatších 500 lidí světa si v roce 2024 významně polepšilo, když jejich celkové jmění překročilo rekordních 10 bilionů dolarů. Podle Bloomberg Billionaires Index k tomuto nárůstu zásadně přispěli technologičtí miliardáři jako Elon Musk, Mark Zuckerberg a Jensen Huang.
Technologický boom a Muskova dominance
Nárůst hodnoty technologických akcií hrál klíčovou roli v růstu bohatství elitních miliardářů. Osm nejvýznamnějších technologických lídrů – včetně Muska, Zuckerberga, Jeffa Bezose a Larryho Page – dohromady zbohatlo o více než 600 miliard dolarů, což tvořilo 43 procent z celkového přírůstku 1,5 bilionu dolarů.
Elon Musk, jehož jmění dosáhlo rekordních 442,1 miliardy dolarů, byl jasným lídrem. „Muskovo bohatství vzrostlo o 213 miliard dolarů, což je největší roční nárůst, jaký kdy Bloomberg Billionaires Index zaznamenal,“ uvádí zpráva. Muskův úzký vztah s prezidentem Donaldem Trumpem a jeho znovuzvolením pomohl posílit hodnotu jeho společností, jako jsou Tesla, SpaceX a xAI.
Globální trhy zažily v roce 2024 pozoruhodnou expanzi, přičemž index S&P 500 vzrostl o 24 procent. Tento růst byl tažen zejména skupinou označovanou jako „Magnificent Seven“, do níž patří Tesla, Meta a Nvidia. Po Trumpově volebním vítězství 6. listopadu dosáhl index S&P 500 historického maxima. Během pěti týdnů po volbách přibylo miliardářům dohromady 505 miliard dolarů, tedy 34 procent jejich celoročního přírůstku.
Kryptoměny a čínští miliardáři
Trumpovo vítězství také přispělo k historickému růstu kryptoměn, kdy bitcoin poprvé překročil hranici 100 000 dolarů. Tento nárůst obzvláště prospěl miliardářům v odvětví kryptoměn, jako je Changpeng Zhao, jehož majetek vzrostl o 60 procent na 55 miliard dolarů.
Čínští miliardáři, jako Pony Ma a Lei Jun, zvrátili tříleté ztráty způsobené ekonomickými problémy a vládními zásahy. Jejich bohatství se zvýšilo o 14 procent.
Kdo naopak tratil
Naopak luxusní sektor zaznamenal pokles. Francouzští miliardáři Bernard Arnault, Francoise Bettencourt Meyers a Francois Pinault přišli o celkem 71 miliard dolarů kvůli poklesu prodejů na klíčových trzích, zejména v Číně.
Dalšími ztrátovými hráči byli například mexický magnát Ricardo Salinas, jehož majetek klesl o více než polovinu, a vietnamský podnikatel Pham Nhat Vuong, který tratil téměř polovinu svého jmění kvůli propadu akcií své automobilky Vinfast.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.