Americké akcie prudce oslabují, hlavně technologie. S&P 500 a Dow Jones odepisuje kolem 4 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americké akcie v úvodu pondělního obchodování prudce poklesly. Technologický index Nasdaq oslaboval o více než šest procent k 15.700 bodů. Širší index S&P 500 odepisoval kolem čtyř procent na zhruba 5150 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepisoval kolem čtyř procenta přibližně na 39.056 bodu. V následujících minutách začaly indexy ztráty mírně umazávat. Ztráty Nasdaqu kolem 15:50 činily zhruba čtyři procenta, zatímco Dow Jones odepisoval necelých 2,7 procenta a S&P 500 něco přes tři procenta.
Akcie společnosti Apple kolem 15:50 SELČ oslabovaly zhruba o 5,5 procenta. Před začátkem obchodování přitom akcie této firmy odepisovaly dokonce kolem deseti procent poté, co investiční skupina Berkshire Hathaway Warrena Buffetta snížila svůj podíl na polovinu. Podle agentury Reuters to naznačuje, že investor přezdívaný "věštec z Omahy" se začíná obávat o vývoj americké ekonomiky nebo příliš vysokého ocenění akcií.
Sledované jsou zejména akcie takzvané "úžasné sedmičky". Termín odkazuje na western v Česku známější jako Sedm statečných a označuje akcie sedmi technologických firem, které jsou považovány za významné v rámci amerických akciových indexů a které mají velký vliv na indexové pohyby. Kromě Applu sem patří i akcie společností Alphabet, Tesla, Microsoft, Amazon, Meta a Nvidia.
Nvidia kolem 15:50 SELČ odepisovala zhruba osm procent, Tesla kolem 5,5 procenta, Amazon přes pět procent, Meta kolem čtyř procent, Microsoft přes tři procenta a Alphabet kolem tří procent.
"Americké akcie, zejména technologický sektor, byly (v portfoliích) nadměrně zastoupené," řekl agentuře Reuters analytik společnosti Jefferies Mohit Kumar. "Korekce rizikových aktiv nepovažujeme za začátek hospodářského poklesu. Podle našeho názoru má korekce a vyčištění pozic smysl."