ERÚ si polepší o stovky milionů korun. Zaplatí to spotřebitelé u cen elektřiny a plynu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidé by si měli opět připlatit na účtech za elektřinu. Vláda totiž po devíti letech zvýšila poplatek Energetickému regulačnímu úřadu. Zvýšení hájí inflací či růstem povinností úřadu, který byl v posledních letech dotován ze státního rozpočtu. Úřad by si zvýšením poplatku, který platí každý odběratel elektřiny a plynu měl přijít místo 280 na 465 milionů a nemusel by tak být dotován ze státního rozpočtu. Na nový návrh nařízení vlády upozornil Ekonomický deník.
Návrh předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu s cílem navýšit rozpočet úřadu, aby nemusel být dotován z jiných částí státního rozpočtu, což se v posledních letech dělo a dotace dosahovala desítek milionů korun.
Vláda nařízením navrhuje navýšení poplatku u elektřiny z 2,39 Kč na 4 Kč za odběrné místo a u plynu z 1,34 Kč/MWh na 2,20 Kč/MWh. Upravit nařízení vlády umožňuje energetický zákon, který jako hranici pro poplatek na fungování ERÚ stanovuje hranici 4,40 Kč za odběrné místo u elektřiny a 2,60 Kč/MWh. Navýšení poplatku má být dle nařízení vlády platné už letos a v tomto roce by místo plánovaných 280 milionů korun přineslo úřadu 465 milionů korun v následujícím roce už 470 milionů korun.
Podle propočtů MPO by u elektřiny došlo k navýšení roční platby z 28,6 Kč na 48 Kč ročně. U plynu záleží na celkovém odběru. Zatímco domácnosti ročně platí v průměru 14,8 Kč, nově by platily 24,3 Kč. U středních odběratelů by rozdíl mezi současnou a navrhovanou platbou činil přibližně 1000 Kč. U velkoodběratelů plynu je to v průměru necelých dvacet tisíc korun.
Současné nařízení vstoupilo v platnost v roce 2016. Vláda uvádí, že zvýšením poplatku reaguje na inflaci. Při výpočtu nového poplatku se odkazuje na inflační koeficient ministerstva financí a na využití vybraných ukazatelů. Vláda upozorňuje také na nové pravomoci ERÚ, které vychází z novel zákonů přezdívaných Lex OZE III a Lex Plyn. Nově například ERÚ nabízí srovnání cen pro spotřebitele či získal nové pravomoci při dohledu nad odpojování starých zdrojů elektřiny a výstavbou nových plynových elektráren.
Proti novému nařízení se ozvala i kritika a to od ministerstev financí a dopravy. Ministerstvo financí ve svých připomínkách upozorňuje, že z podstaty toho, že ERÚ je ústředním orgánem státní správy, tak jako takový nemůže být nezávislý na exekutivě. Zároveň ministerstvo upozornilo, že ERÚ má vlastní kapitolu státního rozpočtu kterou spravuje a nemůže být tak nezávislý na státním rozpočtu. Ministerstvo se také pozastavuje nad zvýšením poplatku v průběhu roku, když je vypočítáván na začátku roku.
Ministerstvo dopravy se pak ohrazuje proti zvyšování cen elektřiny pro dopravce. „Cena elektrické energie v posledních letech dramaticky stoupá ve srovnání například s cenami benzínu či motorové nafty (u nichž v posledním období dochází k soustavnému snižování cenové hladiny). Navrhované zvýšení sazby poplatku by se přitom negativně promítlo do nákladů koncových zákazníků - mimo jiné i dopravců provozujících drážní dopravu v elektrické trakci, kterým by pravděpodobně nezbylo než toto zvýšené zatížení přenést na svoje zákazníky, tedy cestující a jiné přepravce. Tím by došlo k prodražení ekologičtější formy elektrické drážní dopravy oproti jiným druhům dopravy (například silniční) a v tomto důsledku nežádoucímu snížení její konkurenceschopnosti,“ uvádí ministerstvo v zásadní připomínce.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.