Transformaci ekonomiky Česko zvládlo, dohánění Západu ale zpomalilo, varuje exministr Kočárník
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česku se po sametové revoluci před 35 lety podařilo úspěšně přejít k tržní ekonomice a hospodářsky dohnat některé západní státy, přibližování k nejsilnějším ekonomikám se ale v posledních letech zpomalilo. V e-mailovém rozhovoru s ČTK u příležitosti svých 80. narozenin to uvedl bývalý ministr financí Ivan Kočárník, který se v 90. letech na transformaci ekonomiky podílel. Činnost svých nástupců na ministerstvu financí hodnotí kriticky, současné hospodaření státu se podle něj vyvíjí problematicky.
„Ekonomický vývoj od konce centrálního plánování hodnotím vcelku pozitivně,“ uvedl Kočárník k transformaci ekonomiky po pádu komunistického režimu. „Základního cíle, tedy obnovení tržní ekonomiky, se podařilo dosáhnout. Občané si mohou dnes užívat bohatství nejrůznějších produktů, dříve po většinou nedostatkových, i ekonomické svobody, jako jsou volba zaměstnání, způsoby podnikání a podobně,“ doplnil.
Kočárník připustil, že ekonomická situace nemusí být za každých okolností pro každého příznivá. Pozitivní výsledek transformace to ale podle něj nesnižuje. „Na tom nic nemění skutečnost, že prožíváme občas i nejrůznější těžkosti, které k fungování tržní ekonomiky patří,“ řekl.
Za hlavní hospodářskou výzvu polistopadového vývoje považuje Kočárník přiblížení se úrovně západních zemí. Tento cíl platil na počátku ekonomické transformace a zůstává před Českem i nyní. „Tento proces velmi slibně začal a pokračoval. Některé členské země Evropské unie se podařilo dostihnout,“ uvedl. Připomněl, že česká ekonomika se ve vyjádření hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele dostala například před Portugalsko a Řecko.
V posledních letech ale bývalý ministr vnímá, že hospodářské dohánění nejvyspělejších evropských zemí zpomalilo. „Dílem z vnějších, ale i dílem z vnitřních příčin. Cesty k urychlení procesu jsou, ale jsou blokovány jak nadměrnou domácí regulací ekonomických procesů, tak i regulací pocházející z EU,“ uvedl Kočárník.
Při hodnocení současné ekonomické situace bývalý ministr kriticky hodnotí vývoj veřejných financí. „Současné hospodaření státu je značně problematické. Jde jednak o malou snahu o proškrtání některých výdajů, tak i o velkou snahu neustále přidávat a přidávat nebo zvyšovat další výdaje. Samozřejmě, že dlouhodobě tento vývoj není udržitelný,“ uvedl Kočárník.
„Chci se těšit, že jednou se objeví ministr financí, respektive vláda s odvahou skutečně řešit problémy v hospodaření státu. Silný ekonomický růst by mohl velmi pomoci při snižování deficitů, ale nesměla by to vláda rozutrácet,“ uzavřel bývalý ministr.
Ivan Kočárník byl prvním ministrem financí samostatné České republiky, funkci vykonával od července 1992 do června 1997 ve vládách premiéra Václava Klause (tehdy ODS). V letech 1996 až 1998 byl poslancem, po odchodu z politiky působil v České pojišťovně, v orgánech národních aerolinek nebo chemického podniku Unipetrol. Řadu let také působil na Vysoké škole ekonomické v Praze, od poloviny 70. let v ní deset let vyučoval, později do roku 2000 zasedal ve vědecké radě školy.