Saská AfD je prokazatelně extremistická, tvrdí tamní kontrarozvědka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Saské struktury strany Alternativa pro Německo (AfD) označila civilní kontrarozvědka v této spolkové zemi za skupinu s prokazatelnými pravicově extremistickými cíli. Dnes o tom informovala agentura DPA. Sasko, které sousedí s Českem, platí za jednu z bašt AfD.
„O pravicově extremistickém směřování AfD v Sasku už nejsou žádné pochybnosti,“ řekl ředitel saské civilní kontrarozvědky Dirk-Martin Christian. Dodal, že jím vedený úřad saskou AfD čtyři roky sledoval. Stejné označení jako dnes AfD v Sasku straně už udělily také úřady v Durynsku a Sasku-Anhaltsku. Tyto tři spolkové země byly před znovusjednocením Německa v roce 1990 součástí Německé demokratické republiky.
Podle saské civilní kontrarozvědky zastává AfD postoje, které jsou v rozporu se základními principy svobodného demokratického uspořádání. Její představitelé ve veřejné debatě používají pravidelně výrazy typické pro krajně pravicovou scénu, které jsou v jádru rasistické a pocházejí z nacistické ideologie.
Na programové směřování AfD v Sasku mají podle Christiana hlavní vliv lidé pocházející z kruhů kolem nacionalistického a pravicově extremistického uskupení Flügel, které dříve existovalo uvnitř AfD. Zástupci saské odnože strany útočí na mužské migranty z arabských zemí za použití výrazů, které jsou drastické a vzbuzují strach. Tím „mezi lidmi neustále rozdmýchávají zášť vůči cizincům“, uvedl Christian.
Saská AfD také využívá různé spiklenecké antisemitské teorie. Projevy přímého antisemitismu u ní sice saská civilní kontrarozvědka nezaznamenala, je ale patrný nepřímo, když představitelé strany mluví například o takzvané mezinárodní finanční elitě.
Německá civilní kontrarozvědka má tři kategorie pro skupiny s postoji, jež jsou v rozporu s principy obsaženými v základním zákonu, tedy v německé ústavě. Uskupení, u kterých jsou takové tendence nejzávažnější, zařazuje do kategorie s prokazatelně extremistickými cíli. Může je sledovat za použití různých prostředků, třeba s využitím informátorů uvnitř strany. Může také sledovat jednotlivé osoby a v případě, že jsou splněny i další předpoklady, kontrolovat jejich telekomunikaci.
DPA píše, že ve volbách do saského zemského sněmu plánovaných na 1. září příštího roku by AfD mohla zvítězit. V posledních průzkumech získala stejně jako konzervativní CDU 33 procent. V sousedním Durynsku, kde se volby do zemského parlamentu uskuteční ve stejný den, má AfD před dalšími stranami velký náskok. V celoněmeckých průzkumech má podporu 22 procent lidí.