„Bělorusko není na prodej!“ Šéfka opozice varuje Lukašenka před dohodami s Putinem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský prezident Vladimir Putin přijel v pondělí do Minsku, kde má na programu jednání se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem, uvedla agentura TASS. Na návštěvě Běloruska je hlava ruského státu po třech letech. Kyjev vyjadřuje obavy, že Putin využije rozhovorů k nátlaku na Bělorusko, aby se zapojilo do války na Ukrajině, což Kreml popírá. „Naše nezávislost není na prodej. Diktátor Lukašenko nemůže za náš lid uzavírat dohody,“ tvrdí Lukašenkova vyzývatelka v prezidentské volbě Svjatlana Cichanouská.
Dnešního prezidentského jednání budou zpočátku přítomni i členové vlád obou zemí. Do běloruské metropole bez předchozího ohlášení přicestovali také ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf diplomacie Sergej Lavrov. Později budou prezidenti hovořit mezi čtyřma očima a následně mají předstoupit před novináře.
Proti Putinově návštěvě se silně ohradila šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. „Bělorusko není na prodej. Naše nezávislost není na prodej. Diktátor Lukašenko nemůže za náš lid uzavírat dohody – zastupuje pouze sám sebe,“ napsala Cichanouská na twitteru s tím, že si Lukašenko nezachrání ani „vlastní kůži“. „Bude odpovědný za své zločiny proti Bělorusům a Ukrajincům,“ dodala Cichanouská. V roce 2020 se postavila Lukašenkovi v prezidentské volbě. Její výsledky odmítla uznat, což vedlo k mohutným protestům.
Belarus is not for sale. Our independence is not for sale. The dictator Lukashenka can't make agreements on behalf of our people - he only represents himself. And he won't save his own skin - he will be held responsible for his crimes against Belarusians & Ukrainians. pic.twitter.com/Y3O8Zw2g5u
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) December 19, 2022
Ruský vůdce je na návštěvě země poprvé od června 2019, tedy před pandemií covidu-19 a vlnou prodemokratických protestů z roku 2020, které autoritářský Lukašenko potlačil s pomocí Kremlu.
Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu nabídl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně. Lukašenko nicméně opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat na Ukrajinu své jednotky.
Je tam. pic.twitter.com/6TvKqpx7hM
— Roman M (@Fbeyeee) December 19, 2022
Cichanouská se domnívá, že Lukašenkův režim je nejslabším článkem Putinovy válečné mašinérie. „Bez ní by se svobodné Bělorusko stalo nejsilnější sankcí proti Rusku a nejlepší pomocí pro Ukrajinu,“ prohlásila Cichanouská s tím, že musíme pokračovat v tlaku a zajistit, aby se ruské jednotky stáhly z Běloruska.
Za „naprosto hloupé a nepodložené“ označil tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov spekulace a tvrzení některých ukrajinských představitelů, že Putin bude v Minsku s Lukašenkem hovořit o běloruské účasti na speciální vojenské operaci, jak Moskva oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu.
Moskva a Minsk zřídily v Bělorusku společnou vojenskou jednotku a uspořádaly řadu cvičení, obě země rovněž shodně čelí západním sankcím. Zahraniční diplomaté tvrdí, že přímé zapojení Běloruska do války na Ukrajině by se setkalo s odporem běloruské veřejnosti.
čtk,