Absolutní tresty za homosexualitu. V Ugandě bude hrozit až trest smrti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ugandští poslanci schválili návrh zákona, který dále zpřísňuje tresty pro homosexuály a další členy komunity LGBT+. Norma počítá s tím, že lidem, kteří se identifikují jako členové této komunity, bude hrozit trest vězení až na deset let. Za sex s lidmi stejného pohlaví, kteří jsou mladší 18 let, bude v zemi hrozí až trest smrti. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž teď záleží na prezidentu Yowerim Musevenim, jestli zákon podepíše, nebo vetuje, a udrží si tak dobré vztahy se západními dárci a investory.
Zákon, který v parlamentu získal jasnou podporu, celkem 387 z 389 hlasů, ukládá také povinnost přátelům a rodinným příslušníkům hlásit úřadům osoby ve stejnopohlavních vztazích, píše britská BBC. S trestním stíháním musí počítat i lidé a instituce, kteří podporují organizace zastávající se komunity LGBT+ nebo publikují materiály na podporu homosexuálů.
Až trest smrti by v Ugandě v případě, že se pod zákon podepíše prezident, hrozil za tak zvanou homosexualitu s přitěžujícími okolnostmi. Tou návrh rozumí mimo jiné sexuální styk s lidmi stejného pohlaví mladšími 18 let nebo sex s HIV pozitivním člověkem.
„Tento zákon je velmi extrémní a drakonický, kriminalizuje to, když se člověk identifikuje jako člen komunity LGBTQ, ale také se snaží vymazat veškerou existenci jakéhokoli Uganďana, který se identifikuje jako součást komunity LGBTQ,“ uvedl přední ugandský aktivista bojující za práva sexuálních a genderových menšin Frank Mugisha.
Ke kritice se přidala i mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. „Potenciální důsledky jsou dalekosáhlé,“ vyjádřil se Oryem Nyeko, ugandský výzkumník této instituce. „Návrh zákona je špatně promyšlený, obsahuje ustanovení, která jsou protiústavní, ruší úspěchy v boji proti genderově podmíněnému násilí a kriminalizuje jednotlivce místo chování, které porušuje všechny známé právní normy.“
K novému zákonu se vyjádřila další z lidskoprávních organizací Amnesty International, ta dnes Museveniho dokonce vyzvala, aby návrh zákona odmítl, píše agentura AFP. Ugandský prezident současný návrh zatím nekomentoval. Před deseti lety ale podepsal obdobný zákon, který později zrušil soud z procesních důvodů. Podle webu Stern je však nepravděpodobné, že by prezident zákon vetoval i vzhledem k drtivé většině hlasů.
Homosexuální styky byly ve východoafrické zemi nelegální už dříve. Stejně je tomu i ve zhruba 30 dalších afrických státech. Uganda je ale podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch první zemí, která za trestné považuje už jen to, že se někdo označí za člena komunity LGBT+. Podle výpovědi jednoho z aktivistů pro BBC je vydírání a teror příslušníků na denním pořádku. Podle The Guardian více než 110 členů komunity LGBTQ v Ugandě jen za poslední měsíc nahlásilo zatčení, sexuální násilí, vystěhování a veřejné svlékání se skupině prosazující sexuální menšiny v Ugandě.
čtk,