Kdo má voliče, kteří nikdy nezradí? Zápas o nerozhodnuté a odpadlé začíná
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Každá strana má nějaké pevné volební jádro – skupina voličů, jejichž podporou nic nezviklá a je před volbami dobrým ukazatelem popularity. V českém prostředí je na jaře roku 2025 podle průzkumů agentur evidentní, že volební jádra jednotlivých stran se výrazně liší velikostí i stabilitou. Největší a nejpevnější jádro má aktuálně hnutí ANO, ale další zase mají svá specifika.
Podle březnových dat agentury Median by ANO volilo s určitostí 26 % voličů, což je výrazně více než u všech ostatních stran. Koalice SPOLU má nyní volební jádro kolem 12 %, SPD 7 %, zatímco ostatní relevantní subjekty, jako STAN či Piráti, zůstávají pod hranicí 6 %. V dubnovém modelu agentury NMS Market Research pak pokleslo jádro ANO na 16,3 %, což naznačuje určité znejistění u dříve rozhodnutých, nicméně i tak ale hnutí Andreje Babiše zůstává v čele.
Podobně to vyznívá u agentury STEM. Ta sice přímo jádro neměří, podle jejího dubnového průzkumu by ANO ovšem volilo 32,2 % voličů a v Poslanecké sněmovně by obsadilo 77 mandátů. „Pozice nejsilnějšího opozičního hnutí se široce rozkročenou voličskou základnou ale není nikým ohrožována,“ uvedl analytik STEM Martin Kratochvíl. Dodal však, že část voličů ANO mohou přetáhnout alternativní opoziční subjekty jako SPD, Stačilo! nebo Motoristé.
Proč má ANO tak silné jádro?
Podle politologa Romana Chytilka sílu volebního jádra určují zejména tři faktory: udržování vztahu se stálými voliči, slabá konkurence v ideologickém segmentu a celková polarizace společnosti. „Poměrně hodně v této věci už dokázalo také ANO směrem ke starším voličům,“ vysvětluje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Hnutí se totiž opírá hlavně o voliče bez maturity a lidi starší 60 let, což potvrzuje i STEM.
„Obecně mají výhodu uskupení, která umí držet voliče spokojené a mobilizované – ať objektivně či subjektivně,“ dodává jeho kolega Otto Eibl. Podle něj neustálá profesionální kampaň, kterou ANO systematicky vede, posiluje loajalitu voličů více než jednorázové předvolební akce. Připomněl také, že v dnešní době už tradiční strany jako KSČM či KDU-ČSL o sílu svého původního jádra přišly a musí o voliče bojovat novými způsoby. Přesto zrovna u komunistů zůstává tvrdé jádro v poměru ku běžným preferencím vysoké.
Ostatní strany: malá jádra, velké riziko
V porovnání s hnutím ANO mají ostatní strany své jádro slabší. Koalice Spolu má sice stabilní podporu, ale její jádro se pohybuje jen kolem 10–12 %. STAN a Piráti mají velmi nízká jádra – například podle NMS má STAN jen 2,1 % pevných voličů, Piráti 1,4 %. To znamená, že velká část jejich současné podpory je křehká a odvíjí se od aktuálního vývoje.
„Většina stran s výjimkou ANO, SPOLU a SPD má velmi malé jádro. Situace je extrémně volatilní,“ shrnula analytička NMS Tereza Friedrichová. Podle ní tak budou konečné výsledky hodně záviset na umění přilákat nerozhodnuté voliče a na schopnosti jednotlivých stran reagovat na události během letních prázdnin. Výraznější změny podpory mohou přijít například v důsledku nečekaného vývoje v mezinárodní politice, například změny v přístupu USA k evropským spojencům.
Koalice a spojování: spíš výhoda než překážka
Určitou roli podle odborníků může sehrát i trend spojování stran. Například SPD těží z nového uskupení s Trikolorou, Svobodnými a hnutím PRO. „Spojování sil v rámci koalic vnímám jako spíše efektivní krok – netříští se síly a volič je zbaven bolestivých dilemat,“ hodnotí Eibl. Pokud mají strany schopnost vymezit jasného protivníka, voliči často dokážou překousnout i určité ideologické rozdíly. Voličská věrnost pak není oslabena, pokud se kandidující subjekty jeví jako důvěryhodní partneři v boji proti společné hrozbě, vysvětluje.
Rozhodnou nerozhodnutí?
Přesto podle odborníků samotné silné jádro na vítězství nestačí. Volby rozhodne účast a schopnost přetáhnout váhající voliče. Podle NMS deklaruje ochotu volit jen 55,5 % oprávněných voličů, což je výrazně méně, než činila reálná účast v roce 2021. „Soutěž o voliče bude pravděpodobně vysoká a jednotlivé události, včetně vývoje politiky USA, mohou výrazně zamíchat kartami,“ upozorňuje Friedrichová.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.