„Umím si představit bambilion dalších.“ ODS chce stopnout Fremrovu nominaci na Ústavní soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nominace někdejšího komunistického soudce Roberta Fremra na Ústavní soud dál vyvolává kontroverze. Podle nejsilnější strany vládní koalice ODS může proti Fremrovi vzniknout odpor v Senátu, který teď musí prezidentu Petru Pavlovi nominaci posvětit. Podle člena širšího vedení občanských demokratů Alexandra Vondry nelze očekávat, že by senátoři strany pro Pavlova kandidáta zvedli ruce. Říká to v rozhovoru deníku Echo24. Fremr se podle všeho za minulého režimu podílel na zpolitizovaném soudním procesu Olšanských hřbitovů, za což ho nyní někteří kritizují.
V ODS jste podle všeho s nominací soudce Fremra čím dál tím více nespokojeni. Co vám vadí?
Myslím, že skutečně už dospěla doba do momentu, kdy jmenovat ústavním soudcem někoho, kdo vstoupil do komunistické strany v říjnu 1989, je na pováženou. Dnes navíc víme od Petra Payneho nebo Johna Boka, že se dokonce jako předseda soudního senátu podílel na Státní bezpečností zmanipulovaném procesu a vlastně vinou toho zahučel do kriminálu, možná i nevinně, jeden mladík.
Pro mě je to důvod ke zvednutí obočí a podivu nad tím, že prezident Pavel takového člověka navrhuje na ústavního soudce a nedivil bych se, kdyby se k tomu Senát postavil negativně.
A máte snahu se o tom ještě s prezidentem bavit, nebo věc už spíš necháváte na Senátu?
Prezident svoje rozhodnutí udělal, návrh poslal do Senátu, ale konečné slovo mají právě senátoři, čili je to na nich.
A kdyby bylo na vás?
On se profiluje jako konzervativní soudce a jasně, Ústavní soud má být pestrobarevný, mají tam být i konzervativní lidé. V té první várce ale prezident žádné konzervativce vlastně nenabídl, ani v té druhé. Skutečně si místo tohoto umím představit bambilion jiných konzervativních soudců, než je Robert Fremr, kterému při působení u Mezinárodního trestního soudu v Haagu v běžně dostupných rozhovorech vadilo, že Spojené státy bránily souzení aktů, které se staly v Palestině.
Člověk, který se jako mezinárodní právník snažil torpédovat právní pozice našich klíčových spojenců, jakými jsou USA a Izrael, nemá na Ústavním soudě co pohledávat. To je pak takový konzervativec sovětského střihu, ale ne, jak si představuji konzervativního právníka.
Bude tedy podle vás za ODS snaha se k tomu v Senátu postavit negativně?
Je to rozhodování senátorů, ne poltických stran. Nicméně očekávám, že senátoři zvolení za ODS tohle nebudou brát jako bagatelní záležitost.