„Za ČT mají platit jen ti, kdo si ji objednají.“ Sdružení kolem Nielsena žádá zrušení poplatků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Institut Pro Libertate, k jehož členům patří právník Tomáš Nielsen nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, žádá zrušení povinných koncesionářských poplatků České televizi (ČT). Petici v pátek představili zástupci institutu na pražské Letné na shromáždění k připomenutí 17. listopadu, kde se sešla přibližně stovka lidí. Příspěvky by podle petice měly být dobrovolné a ČT by neměla být veřejnoprávním médiem, což ji podle dokumentu zvýhodňuje proti komerčním televizím. "Chceme, aby za vysílání České televize platili jen ti, kdo si ho objednají," píše se v textu petice.
Česká televize neplní základní úkol média veřejné služby, kterým je tvorba a šíření programů k naplňovaní demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti, uvedl Nielsen. Podle výzvy způsob financování ČT nutí k platbám i ty, kteří ji nesledují. Stát není schopný zajistit kontrolu ČT a s přechodem do internetového prostředí neexistuje zákonný důvod pro její zvýhodňování, píše se v petici, kterou podepsala část přítomných na pátečním shromáždění.
Zrušení koncesionářských poplatků chce prosadit i největší opoziční hnutí ANO, pokud se vrátí do vlády, uvedla v září stínová ministryně kultury Jaroslava Pokorná Jermanová. Reagovala tak na záměr zvýšit od začátku roku 2025 koncesionářský televizní poplatek o 25 korun na 160 Kč měsíčně a rozhlasový o deset korun na 55 Kč za měsíc. Proti růstu rozpočtu České televize jsou také zástupci komerčních televizí, podle kterých by to znamenalo nerovnováhu na trhu. Česká televize i Český rozhlas ale mají proti komerčním subjektům omezené příjmy z reklamy.
Institut Pro Libertate chce podle svého webu hájit svobodu rozhodování, lidskou důstojnost a právo na soukromí a na soudní ochranu. V době covidové pandemie někteří jeho členové vystupovali proti opatřením k zastavení šíření nákazy. Nielsenovi letos v únoru Česká advokátní komora uložila pokutu 12 000 korun za to, že v době koronavirové pandemie rozesílal ředitelům škol dopisy, ve kterých vyhrožoval trestním oznámením za dodržování vládních protiepidemických opatření.