RRTV nepotřebujeme. Senátoři budou po fiasku s influencery řešit smysl vysílací rady
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se ocitá pod silným tlakem. Její snaha o zavedení povinné registrace pro tvůrce internetového videoobsahu, například youtubery a influencery, ale i další média vyvolala širokou kritiku veřejnosti, odborníků i politiků. Mnozí zpochybňují smysluplnost její existence, mezi jinými i senátorka Hana Kordová Marvanová, která chce buducnost rady probrat i reálně.
„Jsem přesvědčena, že takovýto orgán, politicky obsazovaný, velmi drahý a rozhodně ne nestranný, nepotřebujeme,“ uvedla Marvanová. RRTV podle ní překračuje své původní kompetence a stává se neefektivní institucí s rostoucími náklady. „Původně rada vznikla kvůli rozdělování rozhlasových a televizních kmitočtů. Teď se na to ale nabalují další nesmyslné kompetence a nechápu, proč tady takový orgán ještě máme,“ sdělila deníku Echo24.
Senátorka navrhla, aby se problematika projednala na senátní komisi pro sdělovací prostředky 10. prosince. Předseda komise David Smoljak na její žádost bod zařadil na program. „Ano, zařadil,“ potvrdil Smoljak. Podle Marvanové by měli být k jednání přizváni zástupci ministerstva kultury i samotné rady. „Vnímám to jako začátek té debaty, která se vést musí,“ dodala.
Marvanová upozornila na rizika spojená s rozšiřováním kompetencí RRTV. „Ta rada se chová nezodpovědně a tváří se, že je nezávislá. Je absurdní, kam se to až dostalo. Ve vztahu ke svobodě slova je to obzvláště nebezpečné. Mohlo by to být zneužito. A zatřetí to stojí peníze.“ Dále kritizovala zavádění povinné registrace pro tvůrce obsahu na internetu. „Jedna věc je hlídat například pro děti nevhodný obsah, ale to neznamená, že musí existovat nutnost registrace tvůrců a další povinnosti pod sankcemi. Proč? Jsem proti zbytečné regulaci,“ dodala.
Ministr Baxa navrhne změny
Na aktuální situaci zareagoval také ministr kultury Martin Baxa, který oznámil, že navrhne zrušení povinné registrace youtuberů a influencerů. Tento požadavek byl formulován v zákoně o audiovizuálních službách na vyžádání již v roce 2010, nyní se však ukazuje jako zastaralý a nevyhovující rychlému vývoji digitálních médií.
„Vyjádření vysílací rady z minulého týdne bylo nešťastné, matoucí a zbytečně vyvolalo paniku mezi internetovou komunitou,“ řekl Baxa v podcastu serveru Seznam Zprávy. Ministr oznámil, že předloží pozměňovací návrh při projednávání takzvané velké mediální novely, která je momentálně v Poslanecké sněmovně. Ta má mimo jiné zavést zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, ale také zrušit povinnost registrace tvůrců internetového obsahu.
„Ministerstvo připraví novelu zákona, která zruší povinnost poskytovatelů audiovizuálních služeb na vyžádání písemně oznámit svou činnost vysílací radě,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Baxa zdůraznil, že registrace by se měla týkat především velkých hráčů, nikoli jednotlivců. „Seznam poskytovatelů audiovizuálních služeb na vyžádání nezavdává důvod k obavám z cenzury. Existuje mnoho let, jsou v něm zapsané například televize, internetové stránky a další subjekty. Diskuse o tom, kdo z tvůrců naplňuje kritéria pro registraci, je ale legitimní,“ dodal ministr.
Reakce RRTV a kritika odborníků
RRTV ale alespoň prozatím trvá na svém výkladu zákona. „Podle zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání jsou poskytovatelé povinni informovat radu o zahájení své činnosti do 30 dnů od jejího vzniku,“ tvrdí RRTV ve svém výkladu poskytnutém médiím. V opačném případě hrozí pokuta až milion korun. Evidence tvůrců má být bezplatná a probíhat prostřednictvím formuláře. Předseda RRTV Václav Mencl zdůraznil, že opatření nemá vést k cenzuře, ale k ochraně spotřebitelů a dětí.
Odborníci však varují před vágními pravidly a rizikem zahlcení systému. Mediální expert Jan Potůček upozornil, že by se povinnost mohla vztahovat prakticky na každého, kdo pravidelně publikuje videa na platformách jako YouTube nebo Instagram. „Dokonce ani není nutné, aby tím dotyčný vydělával peníze,“ řekl Potůček.
Kritika zaznívá i od některých poslanců. Jan Lacina (STAN) prohlásil, že RRTV chybně vykládá zákon, který se podle něj vztahuje na platformy, nikoli na jednotlivé tvůrce.