Za jednu kytku do lochu? Nemocný aktivista soud vyhrál, drakonické tresty za marihuanu ale zůstávají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Okresní soud v Mělníku ve středu zprostil obžaloby Františka Slavíka, který čelil hrozbě vězení za pěstování jediné rostliny konopí s obsahem THC. Slavík, jenž trpí vážným onemocněním slinivky břišní, tvrdí, že si rostlinu vypěstoval z léčebných důvodů kvůli nedostatečnému množství konopí dostupnému na lékařský předpis. Zprošťující rozsudek je podle něj vítězstvím zdravého rozumu – systémová změna často nepřiměřených trestů však podle mnohých stále nepřichází.
„Pravda dnes zvítězila. Boj za spravedlnost pro konopné pacienty však pokračuje dál,“ uvedl Slavíkův známý po rozsudku ve veřejném vyjádření na síti Facebook. „Lidí, kteří čelí hrozbě vysokých trestů za konopí, je bohužel opravdu hodně.“
František Slavík v minulosti obdržel třicetiměsíční podmínku za pěstování konopí. Jak uvedl, legální konopí z lékáren nestačilo jeho potřebám – „třicet gramů z lékárny nestačilo, a tak jsem zasadil různé druhy konopí s obsahem THC.“ Po udání souseda však policie zjistila přítomnost jediné rostliny s vyšším obsahem THC a Slavík čelil riziku přeměny podmínky na nepodmíněný trest. „Pokud bych měl při svém zdravotním stavu nastoupit do vězení, pravděpodobně z něj už nikdy nevyjdu,“ napsal před časem na sociálních sítích.
Slavík trpí nevyléčitelnou nemocí – těžkou chronickou pankreatitidou s portální hypertenzí a nálezem na hlavě slinivky. Na bolest mu lékaři předepsali morfium, které však podle jeho slov jeho stav jen zhoršovalo. „Žena i děti mi říkaly, že se se mnou ani nedá mluvit, když si ho dám, že jsem úplně mimo. Proto jsem… nasadil i jednu [rostlinu] s vyšším obsahem THC.“
Nesoulad trestů: za konopí hrozí víc než za násilí
Případ z Mělníka není ojedinělý. Podle expertů a dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti bylo v Česku ke konci roku 2023 ve vězení 2867 lidí za drogovou trestnou činnost. Téměř polovina si odpykává tresty kvůli marihuaně. V mnoha případech jde o pacienty nebo jejich blízké, kteří se snažili látku zajistit pro léčebné účely.
„Troufnu si říct, že jsme se za léta neposunuli ani o kousek dál,“ upozornil poslanec a bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš na březnovém semináři ve Sněmovně, kde zaznívala kritika výše trestů za konopí. „Je tady příležitost ve druhém a třetím čtení základní věci posouvat.“
Sněmovna nyní projednává vládní novelu trestního zákoníku, která by měla umožnit pěstování až tří rostlin s obsahem přes 1 procenta THC a držení do 50 gramů doma. Podle expertů ale návrh ke změně přístupu nestačí. Tresty za konopí podle nich zůstávají neúměrně vysoké, často vyšší než za násilné trestné činy.
„Tresty za konopí bývají výrazně vyšší než za znásilnění či domácí násilí,“ připomněl bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Problémem ale je, že na zákonu není shoda, dlouhodobě jsou proti lidovci a hovořilo se i o některých členech ODS. Piráti, kteří ve vládě věc prosazovali, zase odešli do opozice.
Prezident uděluje milosti, ale systémová změna chybí
V březnu prezident Petr Pavel udělil milosti třem mužům, kteří si odpykávali tresty za pěstování marihuany. Ve vězení strávili téměř dva roky, přestože šlo o osoby vyššího věku a s dobrým hodnocením. „Všichni dosud vedli bezúhonný život… Po propuštění se muži podle něj vrátí ke svým rodinám,“ uvedla prezidentská kancelář.
Podobné případy však podle kritiků jen potvrzují, že česká legislativa v oblasti nakládání s konopím je zastaralá a neadekvátní.
Výzvy k reformě: návrh nestačí
V Česku podle výroční zprávy o nelegálních drogách z roku 2024 užívá konopí k samoléčbě devět až čtrnáct procent dospělé populace, tedy 800 000 až 1,3 milionu lidí. Užívání k léčebným účelům roste s věkem a nejčastější je u seniorů.
Podle expertů je potřeba koncepční změna, která by reflektovala jak vědecké poznatky, tak i lidskou stránku. Vobořil v minulosti navrhoval zákon o legálním pěstování a fungování konopných klubů, který by vytvořil regulovaný trh. Návrh však narazil na odpor některých koaličních stran a zůstalo jen u částečných změn.
Podporu by přitom měl i u zástupců současné opozice, například u poslance ANO Patrika Nachera, který seminář také navštívil. „Polovina z 16 procent odsouzených za drogovou trestnou činnost si svůj trest odpykává kvůli marihuaně, řadu z těchto osob přitom představují konopní pacienti či jejich blízcí. Nejen s přihlédnutím k akutní přeplněnosti českých věznic bizár na n-tou. Drakonický přístup k samopěstitelům konopí pro léčebné účely považuji dlouhodobě za krajně nevhodný a doslova žadonící o smysluplné legislativní změny,“ uvedl.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.