AVU přešla do protiútoku: petice obsahuje lži, ohrazují se studenti i pedagogové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Petici proti současnému směřování Akademie výtvarných umění či Národní galerie podepsalo už téměř dva tisíce lidí, nyní se proti ní ostře vymezili studenti či pedagogové. Petice podle nich obsahuje zavádějící teze i lži. „Nechceme podporovat globálně probíhající generační války. Ovšem v situaci, kdy osobnosti české výtvarné scény aktivně ničí odkaz, který sami budovaly, se musíme ohradit a postavit za naše hodnoty a také za ty, kteří nám je pomáhají kultivovat,“ stojí ve vyjádření zástupců studentů.
Už přes 1800 lidí podepsalo on-line výzvu ke změnám na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) a v Národní galerii (NG). Petice, za kterou se postavilo přes 90 českých umělců, žádá odstoupení rektorky AVU Márie Topolčanské z funkce a restrukturalizaci institucí AVU a Národní galerie.
Podle vyjádření akademie je AVU rozmanitá škola, jejíž vedení hájí práva na svobodné umělecké vyjádření pedagogů. Rektorky Ředitelka NG Alicja Knastová dříve uvedla, že na výběru projektu Evy Koťátkové na Benátské bienále, který petice kritizuje, se nepodílela – vybrala ho porota z více než 20 návrhů.
Petici podepsali například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochař Jaroslav Róna, David Černý, Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, Jan Hřebejk, Lubomír Typlt, spisovatel Jáchym Topol nebo malíř Jan Gemrot. Podle petice současná AVU rezignuje na vzdělávací poslání „v zájmu nových krátkodechých ideologií a aktivistických tendencí poplatných době“. V dopise také píšou, že akademie nyní nevede mladé lidi k vlastnímu uměleckému výrazu, ale k týmovému aktivismu. Jako příklad uvedli nedávnou uměleckou performanci Kateřiny Olivové, která před budovou AVU za zvuku technohudby nahá rozhazovala hlínu. K tomu AVU již dříve uvedla, že nahota k umění patří od prehistorie.
Jako neinformovanou a v mnoha bodech dezinformační označila petici Studentská komora Akademického senátu AVU. Komora se ohradila vůči informaci z petice, že loni zemřeli dva studenti na zahraničním výletu ateliéru na předávkování drogami. „Zneužití tragické smrti našeho spolužáka a jeho přítelkyně, která zasáhla celou naši obec, je naprosto nepřijatelné, musíme vyvrátit tvrzení, že šlo o ateliérový výjezd, a tak se tato událost stala mimo zodpovědnost akademie, požadujeme písemnou omluvu od autorky petice na adresu pozůstalých a akademie,“ stojí v prohlášení.
Za znepokojující pak petici označili ve vyjádření i pedagogové. „Akademie výtvarných umění v Praze je specifická škola, místo vzdělávání umělců a umělkyň různorodých oborů. Základem jejího fungování je svobodný projev a otevřená diskuse nad hodnotami, funkcemi i etickými rozměry umělecké tvorby. Jsme přesvědčeni, že tato svoboda a otevřenost nejsou na naší škole v ohrožení. Jako znepokojující naopak vnímáme vnější požadavky spadající do kompetencí akademické samosprávy. Můžeme mít rozdílné odbornosti, názory a kompetence, spojuje nás však společná starostlivost o studující a o současný svět. Stojíme za svojí školou i za jejím vedením,“ uvedli v prohlášení.
Stejně pak se proti petici vymezili i prorektoři AVU. „AVU má být místem setkávání osobností různých generací, identit, původů a zaměření. Mistrovství dob minulých patří k nepominutelným pilířům, na kterých stojí umění dneška. Zároveň však nutno zdůraznit, že úkolem umělecké školy je také otevírat studentům nové obzory, reflektovat současnou realitu a vnímat svět kolem nás. Nebudeme proto věnovat rozsáhlý prostor vysvětlování, proč na AVU nevyučují jen staří muži a jejich žáci, ale mnohem širší spektrum osobností – považujeme to za samozřejmé,“ uvedli mimo jiné v prohlášení na webu školy.