Exprezident Sarkozy musí na kotníku nosit elektronický náramek. Soud potvrdil rozsudek za korupci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzský nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym za korupci a obchodování s vlivem, uvedla agentura AFP. Sarkozy se proti rozsudku z roku 2021, kdy mu byl uložen tříletý trest vězení, odvolal. Dva roky mu byly podmíněně odloženy, třetí bude Sarkozy místo nástupu do vězení nosit elektronický monitorovací náramek.
Podle AFP je 69letý Sarkozy prvním exprezidentem v historii Francie, který dostal nepodmíněný trest, a zároveň první bývalou hlavou státu, která bude na kotníku nosit elektronický náramek. Součástí trestu je i tříletý zákaz politické činnosti.
Sarkozyho právník Patrick Spinosi už uvedl, že exprezident se rozsudku podrobí a náramek nosit bude, obrátí se však na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku a bude pokračovat v boji za své očištění.
"Chci znovu prohlásit, že jsem jednoznačně nevinný," napsal poté Sarkozy na sociální síti X.
Sarkozy byl obžalován spolu se svým někdejším advokátem Thierrym Herzogem a bývalým soudcem kasačního soudu Gilbertem Azibertem. Prokuratura měla za to, že tři obvinění mezi sebou uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.
Kauza se týkala obvinění, že Sarkozy v roce 2007 během předvolební kampaně nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Tomu se má soud v Paříži věnovat už v lednu. V další kauze označované Bygmalion čelí Sarkozy podezření z ilegálního financování své kampaně v roce 2012.
Sarkozy byl prezidentem Francie v letech 2007 až 2012. Z veřejného života se stáhl v roce 2017.