Protesty za Palestinu se šíří. Texas chce zavírat účastníky, šéf sněmovny volá po národní gardě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po zásahu policejních těžkooděnců na několika amerických univerzitách houstne ve Spojených státech napětí mezi propalestinskými studenty a politiky, kteří mluví o nepřípustné radikalizaci a antisemitismu na univerzitách. Jeden z nejvýše postavených ústavních činitelů šéf Sněmovny reprezentantů Mike Johnson se vyslovil pro využití Národních gard. Texaský guvernér Greg Abbott zase uvedl, že propalestinští studenti patří do vězení. K situaci se vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který situaci přirovnal k situaci Židů v nacistickém Německu. Američtí těžkooděnci zasahovali v New Yorku, Kalifornii či v Texasu. Řada univerzit do odvolání přerušila výuku. Zatčených studentů jsou stovky. Studenti zakládají protestní stanová městečka už i například na Harvardu či na pařížské Sciences Po.
Protesty na podporu Palestiny a teroristického hnutí Hamás se začaly po Spojených státech šířit minulý týden, když kampus Kolumbijské univerzity obsadili studenti skandující antisemitská hesla a hesla na podporu Hamásu. Ve středu právě na univerzitu v New Yorku dorazil předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Ve svém projevu, který byl často přerušován bučením a výzvami aby odešel, varoval, že univerzita čelí tlaku radikálních ideologií.
"Malují židovským studentům tady a po celých Spojených státech terč. Rostoucí množství studentů provolává podporu teroristům. Naháněli židovské studenty po areálu univerzity. Nadávali jim a zesměšňovali je. Pokřikovali na ně rasistické nadávky. Řvali na ty, kteří nosí Davidovu hvězdu," uvedl Johnson během projevu na univerzitě. Během návštěvy se setkal s asi 40 židovskými studenty. Zároveň vyzval rektorku Minouche Shafikovou k rezignaci.
Ta čelí výzvám k rezignaci i od protestujících studentů, a to poté co povolila zásah newyorské policie na půdě univerzity proti protestujícím. Naopak správní rada univerzity rektorce vyjádřila podporu.
Johnson také během tiskové konference mluvil o možnosti využití národní gardy. "Pokud tato situace rychle neskončí a hrozby a vyhrožování neustanou, bylo by vhodné, aby zasáhla Národní garda," uvedl Johnson. Národní gardy jsou ozbrojené složky jednotlivých amerických států, které spadají pod guvernéry jednotlivých států.
Anti-Semitism on campuses in the United States is reminiscent of what happened in German universities in the 1930s.
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) April 24, 2024
The world cannot stand idly by. pic.twitter.com/oHlwig1vCl
Právě guvernér Texasu republikán Greg Abbott se zatím k protestům studentů vyjádřil nejrázněji. Do areálu Texaské univerzity, která je státní institucí, vyslal policejní těžkooděnce. "Tito protestující patří do vězení. Antisemitismus nebudeme v Texasu tolerovat. Tečka," uvedl na sociální sítí X guvernér. Policie během středečního zásahu zatkla 34 studentů.
Arrests being made right now & will continue until the crowd disperses.
— Greg Abbott (@GregAbbott_TX) April 24, 2024
These protesters belong in jail.
Antisemitism will not be tolerated in Texas. Period.
Students joining in hate-filled, antisemitic protests at any public college or university in Texas should be expelled. https://t.co/XhLlQdvUl0
Před protestujícími varovala židovské studenty i organizace zastřešující židovské studenty na univerzitě. Ta odsoudila nenávistné protesty konající se během Pesahu a představila studentům několik cest, jak hlásit nenávistné útoky.
Kromě Texasu policejní jednotky ve středu zasahovaly také na Jihokalifornské univerzitě, kde policisté zatkli téměř 100 studentů poté, co neuposlechli příkaz k rozchodu.
Technická Humboldtova univerzita v Kalifornii zůstane přes víkend uzavřena poté, co administrativní budovy univerzity obsadili studenti.
Většina protestujících na amerických univerzitách předložila vedení univerzit řadu požadavků. Mezi ně napříč univerzitami patří například požadavek na přerušení spolupráce s izraelskými univerzitami.
Situaci na amerických univerzitách ostře odsoudil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Davy antisemitů obsadily přední univerzity. Volají po zničení Izraele, útočí na židovské studenty, napadají židovské vyučující. Připomíná to německé univerzity ve 30. letech minulého století," uvedl Netanjahu.
Anti-Semitism on campuses in the United States is reminiscent of what happened in German universities in the 1930s.
— Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו (@netanyahu) April 24, 2024
The world cannot stand idly by. pic.twitter.com/oHlwig1vCl
Protestům se však v posledních hodinách přidali i studenti na dalších univerzitách. Harvard se pokusil uzavřít Harvard Yard, který je často místem studentských demonstrací. Plochu přesto studenti zaplavili. Francouzská policie oznámila, že zasahovala proti tuctům protestujícím i na slavné pařížské Sciences Po.