Urputný kazatel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Urputný kazatel
Posledních několik let už nové desky Nicka Cavea neočekávám s takovou netrpělivostí jako kdysi. Před lety jsem si navíc ještě musel dávat pozor na jazyk, nazvat hudbu ubrečenou a k uzoufání patetickou je přece jen trochu nepatřičné, obzvlášť když se skrze ni autor vyrovnává s traumatem, které mu způsobila tragická smrt jeho syna. Ale nemohu si pomoct, od desky Push the Sky Away (2013) Cave skutečně nemá desku, kterou bych poslouchal s vášní, jinak než z pouhé úcty k němu. Skeleton Tree (2016) i Ghosteen (2019) jistě nejsou nějak příšerně nepovedené, Cave na nich hledá nový výraz, jsou jemnější, tišší, jeho kapela Bad Seeds je na nich často prakticky k nerozpoznání. Problém je samo hledání, u kterého vzhledem k statusu hudební ikony Caveovi často procházejí věci, které by dřív neopustily nahrávací studio. Často navíc jako by Cave přepnul na jakéhosi vnitřního autopilota. V britském tisku jsou první recenze osmnácté desky Bad Seeds nepřekvapivě nadšené. V časopise Uncut (Wild God je zde vyhlášen deskou měsíce) se píše: „Nazvat tuto hudbu pohřební je laciné. Ale je to tak. Každá píseň by se mohla dostat na vrchol seznamu posledních přání, všechny znějí majestátně a truchlivě.“ Další pasáž čtenáře mého typu lehce poděsí: „Závěrečné verše jsou ozvěnou rozloučení Dolly Partonové s Porterem Wagonerem, které zvěčnila Whitney Houstonová. ,A já tě budu vždycky milovat,‘ nabádá Cave sbor. Zní to ovšem mnohem trýznivěji.“ No, tak uslyšíme. Desku důkladně rozebereme v novém díle podcastu Muži za pultem. 17. října můžeme Nicka Cavea i vidět, zahraje v pražské O2 areně.
Nick Cave and the Bad Seeds: Wild God, PIAS, 44 min., vychází 30. 8. 2024.
Na shledanou v Táboře
Začátkem září se v Táboře uskuteční znovuvzkříšený Festival malých nakladatelů Tabook. Ten letos po krátké pauze bude slavit svůj jedenáctý ročník a jeho hlavní pořadatelé manželé Horváthovi se svými přáteli zabydlí celé město kvalitními českými i zahraničními nakladateli, spisovateli, novináři, překladateli, teoretiky knihy a ilustrace nebo studenty uměleckých škol. „Letošní téma Tabooku je ohledávání hrdinství. Kdo jsou a byli hrdinové, jak se na hrdinství dívá mýtus a antická tragédie a jednadvacáté století a zda jsou hrdinové válečníci, nebo mírotvůrci. Také nás zajímá, kdo jsou skuteční hrdinové dneška,“ popisuje hlavní náplň festivalu jeho zakladatelka Tereza Horváthová. Tabook jako obvykle nabídne to nejaktuálnější ze současné literatury. Přijede Alena Machoninová se svou oceňovanou prozaickou knihou Hella, dále Pavel Kolmačka, Klára Krásenská, Saša Uhlová, Petr Šesták, Pavel Klusák nebo Petr Borkovec. Velký důraz bude v programu kladen i na překladatelskou práci. Do Tábora tak zavítá Anežka Charvátová, Jiří Pelán nebo Martin Pokorný. Festival se stane rovněž platformou pro společenské diskuse. Ta nejožehavější se bude týkat současných kulturních válek na Slovensku. V Debatě vystoupí Fedor Gál, Miro Tóth a Juliana Sokolová.
Tabook, festival malých nakladatelů, Tábor 6.–7. září 2024.
Skautský mejdan
Další ročník festivalu Skautská alternativa se uskuteční už příští pátek a sobotu. Ovšem pozor. Letos to bude sice popatnácté, ale také naposled. Neváhejte tedy a kupujte lístky. Skauti se se svým festivalem v Bubnech totiž rozloučí ve velkém stylu. Hudebnímu programu vévodí současná česká rocková kapela Povodí Ohře.
Skautská alternativa, open air festival, Cross Club, 6. 9. – 7. 9. 2024.
Časová amnézie
Lidé obecně mají tendence ve svých vzpomínkách utíkat do šťastné minulosti, chtějí ji znova prožít. Ale co se stane, když chtějí utéct do minulosti celé národy? Nové knize bulharského spisovatele Gospodinova v následujících týdnech rozhodně neutečete. Chystáme recenzi, hovory v kulturním podcastu Muži za pultem i rozhovor s autorem. Adept na knihu roku.
Georgi Gospodinov: Časokryt, Argo, přeložil David Bernstein, 264 str.