Rekordní nárůst rakoviny mezi mladými. Podle lékařů se málo hýbou a mají špatné stravování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nedávná studie zaznamenala znepokojující narůst pacientů s rakovinou mezi mladými lidmi pod 50 let. Nejvyšší počet onkologických pacientů je konkrétně v Severní Americe, Austrálii a západní Evropě, tedy vyspělých částech světa. Nejnižší výskyt rakoviny u mladých lidí byl v západní subsaharské Africe a střední subsaharské Africe. Důvod tak špatného výsledku studie není jednoznačný, lékaři však nejvyšší zásluhu připisují snížené fyzické aktivitě a hojné konzumaci průmyslově zpracovaných potravin. O této zprávě informuje The Wall Street Journal.
Studie ukazuje prudký nárůst onkologických pacientů u lidí mladších padesáti let. Největší vzrůst nemocných byl zaznamenán u rakoviny nosohltanu a prostaty. Největší úmrtnost má však rakovina prsu, průdušnice, průdušek a plic, žaludku a kolo-rektální rakoviny (nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník). Pro srovnání v roce 2019 byl jeden z pěti nových pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku mladší 55 let, což je téměř dvojnásobek oproti roku 1995. Globální výskyt rakoviny s časným nástupem se zvýšil o 79,1 % a počet úmrtí na rakovinu s časným nástupem se mezi lety 1990 a 2019 zvýšil o 27,7 %, uvádí studie z roku 2023 publikovaná v BMJ Oncology.
Podle médií mají lékaři podezření, že nárůst výskytu rakoviny u mladých lidí je pravděpodobně způsoben nedostatečnou fyzickou aktivitou v kombinaci s konzumací většího množství průmyslově zpracovaných potravin obsahujících toxiny. „Podpora zdravého životního stylu by mohla snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny," radili autoři studie. "Nejspíš jde o nějakou změnu prostředí, ať už je to něco v našem jídle, naše léky nebo něco, co jsme ještě neidentifikovali," komentovala situaci Dr. Andrea Cerceková, která se podílí na programu pro pacienty gastrointestinální rakoviny v Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku.
Debaty mezi lékaři nesměřují k jednoznačnému stanovisku. Možných důvodů napomáhajících k stále častějším výskytům rakoviny mezi mladými pacienty může být hned několik. Trendy ukazují, že mnoho rakovin s největším nárůstem onemocnění je v gastrointestinálním traktu, což by poukazovala na souvislost se stále větší konzumací průmyslově zpracovaných potravin, jak již uvedla Dr. Andrea Cercek. Někteří doktoři se ale domnívají, že je celkový nárůst přirozený vývoji populace a méně zdravému životnímu stylu. „Z našich dat jsme pozorovali něco, čemu se říká efekt kohorty narození. Od roku 1950 jsme zjistili, že každá následující generace má vyšší riziko časného nástupu rakoviny. Někdo narozený v roce 1960 má tedy vyšší riziko než někdo narozený v roce 1950," vysvětlil Dr. Shuji Ogino, profesor patologie a epidemiologie na Harvard Medical School.
V reakci na zvýšený nárůst pacientů s rakovinou USA změnila své doporučení pro screening kolo-rektálního karcinomu z 50 na 45 let. Nejen kvůli kontrolám a včasnosti odhalení rakoviny se úmrtnost snížila. Za méně častými úmrtími v důsledku rakoviny stojí méně kouření zejména u rakoviny plic a chemoterapie. „Pokroky ve vývoji cílené léčby a imunoterapie v poslední době urychlily pokrok ve snížené úmrtnosti," uvedli autoři studie.