Trumpova cla nejsou chaos, testuje novou ekonomickou teorii, míní Matesová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Světové trhy po oznámení masivních cel zažívají masivní propad a chaos. Podle Jany Matesové ekonomky a bývalé zástupkyně Česka u Světové banky má americký prezident i v tomto chaosu plán. A to donutit výrobce, aby začali opět vyrábět ve Spojených státech. O tom ostatně dlouhodobě Donald Trump a jeho vládní činitelé mluví. Podle Matesové by tento plán, vzhledem k velikosti americké ekonomiky, mohl Spojeným státům fungovat. Uvedla to v rozhovoru pro CNN Prima News.
„My dneska víme, že konání Donalda Trumpa není jen čirý chaos, že je to součást plánu. A ten plán je úplně nová, nikdy netestovaná teorie, takže uvidíme, jak to bude fungovat. Že pro obrovskou ekonomiku, jako jsou USA, která nabízí tak velkou poptávku, je pro firmy atraktivní tam vyvážet, a když nemůžou vyvážet kvůli clům, tak vyrábět přímo tam,“ uvedla Matesová.
Ta upozornila, že ekonomika USA tvoří čtvrtinu světové ekonomiky a je tak v jedinečném postavení. Navíc je americká měna světovou rezervní měnou a těžko se oslabuje. Na rozdíl například od čínského juanu, který významně řídí aparát čínské komunistické strany.
Tato opatření tak mohou plnit více cílů politiky Donalda Trumpa. „Cestou k tomu, říká ta teorie, je uvalit cla na všechny, my váš vývoz k nám nechceme, přijďte sem vyrábět, a nebo vaše zboží nepotřebujeme,“ uvedla Matesová. Podle ní může v průběhu těchto změn nastat v USA recese. Zároveň upozornila, že se v současnosti vzhledem k chaosu na trzích těžko odhadují dopady a bude to podle Matesové trvat minimálně měsíc, než budeme moci vytvářet nějaké odhady dopadů této politiky.
Ostatně podobně o krocích Trumpovy administrativy mluvil v pátek jeho ministr zahraničí Marco Rubio v Bruselu. „Potřebujeme se vrátit do doby, kdy jsme byli zemí, která dokáže věci vyrábět, a abychom toho dosáhli, musíme přenastavit globální obchodní řád,“ uvedl Rubio. Podle něj tak americký prezident správně došel k závěru, že současný stav světového obchodu je pro Spojené státy nevýhodný a těží z něj ostatní. „A tak světový obchod přenastaví a má k tomu plné právo,“ uvedl Rubio.
Švihlíková: Trump s tím bude mít velké problémy
S tím, že hrozí recese, souhlasí i ekonomka Ilona Švihlíková. „Na jeho místě bych to chtěla taky, ale zase bych nepoužívala takové nástroje. Bude s tím mít veliké problémy,“ dodala ke krokům Trumpa Švihlíková. Ta také varovala, že je to signál, že by Česká republika a její firmy měly hledat i jiné exportní trhy a subdodavatelské napojení na Německo se nám může vymstít.
Spojené státy začínají ode dneška vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump.
Od 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.
Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní uplatňuje 25procentní clo.
Jinému celnímu režimu podléhají také Kanada a Mexiko, kterým Trump již začátkem března vyměřil 25procentní clo, následně ale opatření pozastavil a začal udělovat výjimky.
Už Trumpovo středeční oznámení odůvodněné „naléhavou národní situací“, kterou je potřeba snížit deficit USA, vyvolalo šok ve světové ekonomice.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.