Sněmovna reprezentantů USA zakázala svým zaměstnancům TikTok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Politikům a zaměstnancům americké Sněmovny reprezentantů bylo nakázáno smazat čínskou sociální síť TikTok ze státních digitálních zařízení. Neveřejné dokumenty ze sněmovní administrativy se odvolávají na "vysoké riziko pro uživatele z několika bezpečnostních důvodů". Aplikace je zakázána na všech zařízeních vydaných Sněmovnou kvůli čím dál silnějšímu tlaku Číny na aplikaci, píše deník Guardian. Za zákazem stojí hlavní administrativní úřednice Sněmovny Catherine Szpindorová.
Všem zákonodárcům, úředníkům a zaměstnancům bylo nařízeno, aby smazali TikTok ze služebních mobilních telefonů. "Zaměstnanci Sněmovny si nesmí stáhnout aplikaci TikTok do žádného mobilního zařízení Sněmovny," cituje zpravodajský server NBC News administrativní memorandum. "Pokud máte na svém mobilním zařízení ve Sněmovně aplikaci TikTok, budete kontaktováni, abyste ji odstranili," píše se dále v neveřejném oběžníku.
Sněmovní administrativa už v lednu na začátku roku 2022 vydala "kybernetické doporučení", kde označuje aplikaci TikTok za vysoce rizikovou kvůli její "netransparentnosti s ochranou údajů o zákaznících". "Společnost ByteDance, která sídlí v Pekingu aktivně sbírá obsah pro identifikační údaje a ukládá některé údaje uživatelů v Číne," píše se dále ve sněmovním oběžníku.
TikTok banned on devices issued by US House of Representatives https://t.co/2jCvJUUQmE
— The Guardian (@guardian) December 28, 2022
Společnost TikTok k tomu vydala prohlášení, kde tvrdí, že údaje nejsou ukládány v Číně, ale ve Spojených státech a v Singapuru. Informace o zákazu používání TikToku přichází týden poté, co americký Kongres schválil návrh zákona o výdajích ve výši 1,7 bilionu dolarů, který obsahuje ustanovení zakazující používání TikToku ve vládních zařízeních. Je to výsledek dlouhodobější snahy zamezit americkým vládním a státním zaměstnancům používat čínskou aplikaci, doplňuje deník Guardian.
Nejméně 19 amerických států částečně zablokovalo aplikaci na zařízeních, které jsou spravované státem kvůli obavám o bezpečnost. "Tento krok je politickým gestem, které nijak nepřispěje k prosazení národních bezpečnostních zájmů," uvedl TikTok už dříve v prohlášení.
Na začátku prosince představil americký senátor a bývalý republikánský kandidát na prezidenta Marco Rubio legislativní návrh, který měl úplně zakázat používání TikToku ve Spojených státech. "Je načase nadobro zakázat Pekingem ovládanou sociální síť TikTok," doplnil Rubio.
Centrum pro potírání digitální nenávisti už dříve vypracovalo studii, která potvrzuje to, že TikTok svým uživatelům nutí obsah o sebepoškozování či poruchách příjmu potravy. Populární sociální síť údajně propaguje nebezpečné diety, obsah romantizující sebevraždy a další znepokojivá videa, která navíc ukazuje uživatelům mladším 18 let.