Umění a kritika

Sugar znovu na scéně!

Také nejnovější autorský film bratrů Dardennů se ucházel o Zlatou palmu v Cannes. Vypráví o ambiciózní lékařce, která po zavírací době ignoruje zvonek. Druhý den je ale nedaleko její ordinace nalezena zřejmě zavražděná dívka. Lékařku tíží špatné svědomí, proto se snaží identitu neznámé vypátrat.

Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena

Horor má k legraci často blíž, než by se na první pohled mohlo zdát, ty nejhrůznější filmové obrazy často hraničí s groteskou (viz např. počínání postavy Jacka Nicholsona v Kubrickově Shining). Taky je to žánr, který může jednoduše a třeba i satiricky ilustrovat dobová témata, být jednoduchým vyjádřením hlubšího tématu.

Hnízdo

Architekt Jan Tyrpekl se ve své tvorbě zaměřuje na udržitelnou architekturu. Pracoval na mezinárodních architektonických projektech ve Španělsku, Dánsku nebo Thaj-wanu. V létě 2015 vytvořil v rodných Strančicích projekt Hnízdo, dům ve stromě, postavený pouze z vrbového proutí bez použití spojovacích prvků, tedy kompletně biologicky rozložitelný.

Světelné tvary a jiné bytosti

Pavel Baňka je významný český fotograf, který před pěti lety oslavil retrospektivními výstavami v pražské Špálovce a v brněnském Domě umění svou sedmdesátku. Sklon k bilancování, který v jisté chvíli přirozeně přichází, pokračuje fotografickou knihou Reflexe, jež má být prvním dílem trilogie, následovat mají svazky Blízkost a Esence.

Wajda a Strzemiński: umělci na odchodu

Polský režisér Andrzej Wajda loni zemřel ve věku devadesáti let. Až do konce života pracoval, jeho poslední film Mžitky, měl mezinárodní premiéru měsíc před jeho smrtí. A prizmatem autorova konce ten film je nutně vnímaný, nejenom publikem. I režisér ho pravděpodobně točil s tím, že Mžitky budou jeho poslední dílo.

Zastydlý puberťák pod vlivem „démona“

Minisérii Sedmilhářky (Big Little Lies) prohlašují už teď někteří recenzenti za nejlepší televizní seriál letošního roku. Možná bych se v tom ohledu trochu krotil, ale i tak – je to pozoruhodné dílo. Příběh žen, vyprávěný z větší části muži, v něčem velice feministický, což čtenářům tohoto týdeníku možná nebude připadat jako to nejvřelejší doporučení.

Měkký dům

Pražský ateliér Mimosa tvoří šest architektů. Muži a ženy, půl na půl. Tvrdí o sobě, že k vlastnímu navrhování potřebují klienta, který je inspiruje. Svou první zakázku, tehdy ještě v menší sestavě, dostali už během studií na FA ČVUT. Šlo hned o rodinný dům, pro sestru kamaráda. Před dvěma lety na sebe upozornili interiérem karlínské kavárny Proti proudu.

Já, králičí Bůh příběhů

Co to je? Začne to jako severská detektivka s mrtvolou přibitou na stropě, pokračuje to jako filozofická zpověď moudrého králíka, pak se to promění v psychologickou novelu s hororovým tématem trestu smrti, přičemž do hry vstoupí dvojníci, kteří žijí v paralelních literárních světech, vloží se do toho příběh s osudovou ženou a skončí to moudrým králíkem na pekáči. A celé se to odehrává v Brně.

Síla karikatury a humoru

I další film rumunského režiséra Cristiana Mungiua okouzlil festival v Cannes – odnesl si cenu za nejlepší režii. Drama o morálce popisuje příběh uznávaného lékaře v jednom malém městě v Transylvánii, jehož pověst ohrozí, když se zaplete do řetězce služeb a protislužeb.