Události

Polovina Francie míní, že Le Penová má lepší kampaň

Polovina Francouzů si myslí, že nacionalistická kandidátka Marine Le Penová zahájila lépe než její centristický soupeř Emmanuel Macron kampaň před květnovým druhým kolem francouzských prezidentských voleb. Uvedla to zpravodajská stanice BFM TV s odvoláním na nejnovější průzkum agentury Elabe. O Macronovi si totéž myslí 43 procent dotázaných. Podle posledního průzkumu agentury Opinonway Macron poprvé spadl pod 60procentní podporu před druhým kolem prezidentských voleb.

Vrátí se segwaye do ulic? Praha čelí žalobě, která může uspět

O tom, zda se vrátí vozítka segway do pražských ulic nebo budou fungovat v omezeném režimu či bude jejich zákaz pokračovat, bude dnes rozhodovat Městský soud v Praze. Ten posoudí žalobu sdružení Asociace segway ČR, která se domáhá zrušení vyhlášky, jejímž prostřednictvím Rada hl. města Prahy loni zakázala vjezd vozítek nejen do historických lokalit, ale i do vzdálenějšího centra Prahy 3, 10 nebo 7.

Aspoň Havlovo srdce neukradli. Opravím ho zadarmo, říká sochař

Vyrvané srdce, které je součástí pomníku Václava Havla u Nové scény Národního divadla, rozčílilo autora Kurta Gebauera. Označil to za vandalský čin, který podle něj svědčí o problému některých s chováním na veřejných místech. Opravu navíc podle sochaře potřebují všechny kovové konstrukce, s nimiž někdo lomcoval. Gebauer to řekl pro deník Echo24.

Janeček a Babiš blokují kontrolu korunových dluhopisů

Generální ředitel finanční správy Martin Janeček a ministr financí Andrej Babiš (ANO) zřejmě zneužívali své postavení, aby zabránili prověření případu korunových dluhopisů. Svědčí o tom jejích výroky v médiích v posledních týdnech. Na chování Janečka, Babiše a pracovníků finanční správy v dluhopisové kauze reaguje trestní oznámení, které v uplynulém týdnu obdržel Městský státní zástupce v Praze.

27. dubna

Francie nevydá kosovského expremiéra, kterého Srbové viní z válečných zločinů

Francouzský odvolací soud odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců a bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Srbsko chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) postavit před soud. Podezírá ho ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu na sklonku 90. let.

Pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy Kč

Státní pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy korun. Hlavní příčinou nepříznivého vývoje byla výplata pojistných plnění a tvorba rezerv, mimo jiné kvůli problémovému projektu elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Na pojistném plnění EGAP vyplatil nejvyšší částku ve své historii – 5,5 mld. korun. Pojišťovna zpětně vymohla pohledávky přibližně za 1,13 miliardy. V roce 2015 vykázala ztrátu 5,45 miliardy korun.

Zeman by se ptal odvolávaného Babiše: Chcete se stát mučedníkem?

Kdyby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) skutečně chtěl odvolat ministra financí Andreje Babiše, prezident Miloš Zeman by se ho ptal, zda to má půl roku před volbami v případě jakéhokoliv ministra cenu. Mluvit by chtěl i s Babišem, aby se ho zeptal, jestli si přeje stát se mučedníkem. Zeman to ve čtvrtek řekl v televizi Barrandov. Reagoval tak na aktuální vyostření sporu ve vládní koalici mezi ČSSD a ANO kvůli jednokorunovým dluhopisům.