Události

Německé šachy. Gabriel ministrem zahraničí, Schulz chce být kancléřem

Kandidátem německé koaliční sociální demokracie na kancléře se překvapivě nestane předseda strany Sigmar Gabriel, ale bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Informují o tom německá média. Schulz podle nich Gabriela nejspíš nahradí také v čele strany. Gabriel místo toho má do zářijových voleb vykonávat funkci ministra zahraničí.

Babiš najednou objevil 668 milionů osobních nezdanitelných příjmů

Ministr financí a nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš přichází s novým vysvětlením, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních.

Kriminalita v Česku loni klesla o 12 procent

V Česku loni meziročně klesla kriminalita o 12 procent na 217 927 trestných činů. Klesající trend policisté zaznamenali třetí rok za sebou. Objasněno loni bylo 116 081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Na tiskové konferenci o tom v úterý informovalo vedení policie.

Sobotka se postavil Zemanovi. Srp v Etické komisi nebude

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl jmenovat zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrh na Srpovo jmenování minulý týden vzešel od prezidenta Miloše Zemana. Ten s rozhodnutím premiéra spokojen není. Prostřednictvím Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělil, že Srp kdysi jednoznačně prokázal odvahu, Sobotka však nikoliv. „Jde o klasické chucpe pana premiéra,“ pronesl Ovčáček v ČT.

Čtvrtletní zisk Samsungu se i přes skandály více než zdvojnásobil

Zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics se ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil díky rekordnímu zisku divize paměťových čipů a vysokému prodeji chytrých telefonů, které překonaly i nákladné stažení přístrojů Galaxy Note 7 z prodeje. Čistý zisk za říjen až prosinec stoupl na 7,1 bilionu wonů (153,2 miliardy Kč) z předloňských 3,2 bilionu wonů, uvedla společnost.

MMR má na zlepšení infrastruktury škol a školek 1,9 miliardy Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na zlepšení infrastruktury mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol připraveno 1,9 miliardy korun z evropských fondů. Podpora půjde například na výstavbu nových budov nebo rekonstrukci stávajících, sdělila mluvčí MMR Veronika Vároši. Minimální výše podpory na jeden projekt není stanovena, maximální je 99 milionů korun. Lze o ni žádat od letošního 3. února do 31. října 2022.