David Cameron předpovídá rychlou smrt eura
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský expremiér David Cameron si myslí, že společnou evropskou měnu čeká konec již za několik let. Ve svém projevu před studenty na DePauw University v USA polemizoval nad budoucností eura, která podle něj nefunguje tak, jak by měla. Také varoval před narůstajícím populismem a krajní pravicí.
„Jsem zvědav, jak dlouho dokáže vydržet,“ poznamenal podle televize ITV David Cameron k euru, měna podle něj má před sebou jen několik let existence. Země eurozóny mají podle bývalého premiéra příliš odlišné hospodářské a daňové systémy, což způsobuje velké problémy. „Tady ve Spojených státech máte například možnost platit nižší daně, když byl špatný rok. Nic takového v Evropě ale nejde,“ vysvětloval americkým studentům Cameron.
Padesátiletý Cameron však zůstavá ohledně Evropské unie optimistický. Co se týká brexitu, Velkou Británii podle něj další země v EU následovat nebudou. Varoval však před sílícím politickým populismem, který ho prý „stál práci“. Politici se proto musí zabývat obavami svých občanů, především těmi ekonomickými, jinak podle Camerona více posílí krajně pravicové strany.
Bývalý britský premiér, který stojí za vyhlášením referenda, které vedlo k odchodu Británie z EU a k jeho odchodu z vlády, pozorně sleduje i vývoj ve Francii. Tam šéfka nacionalistů Marine Le Penová navrhuje podobné referendum, kdyby ji Francouzi zvolili příští rok prezidentkou. Podle Camerona však Le Penová nevyhraje, podobně nemá uspět ani nizozemský Geert Wilders.
Cameron řekl, že brexit i vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách mají určité podobné rysy. Obojí je podle něj výsledkem toho, že někteří Britové a Američané měli pocit osamocení v rychle měnícím se světě, měli pocit, že na ně stát kašle.
„Víme, že imigrace oběma naším zemím pomohla, ale potřebujeme lepší systém kontroly. Nepotřebujeme zeď, ale potřebujeme hranice, které fungují. Potřebujeme to v Evropě úplně stejně jako ve Spojených státech,“ uvedl Cameron. Nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa pak varuje před přílišným uzavíráním a protekcionismem v mezinárodní obchodu.