Putin jede do Berlína na summit k Ukrajině. O Sýrii odmítá mluvit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu v Berlíně uspořádá čtyřstranný summit o pokračování mírového procesu na východní Ukrajině. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert podle agentury Reuters oznámil, že se schůzkou všichni další účastníci, tedy ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident François Hollande a ukrajinská hlava státu Petro Porošenko, souhlasili. Ruská strana však účast podmiňuje tím, že se nebude jednat o Sýrii.
Kreml Putinovu účast v Berlíně potvrdil, avšak upozornil, že se nemá jednat o Sýrii. „Ne, to se nepředpokládá. Prezident je otevřen posouzení syrské otázky, sám o tom doslova v předvečer hovořil, ale zítřejší setkání je v ‚normandském formátu‘,“ řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Mluvčí ještě nebyl s to upřesnit, zda se kromě čtyřstranného jednání počítá i s bilaterálními schůzkami.
Naopak podle agentury Reuters, odvolávající se na zdroj z německé vlády, Hollande a Merkelová hodlají s Putinem hovořit i o situaci v Sýrii.
O jednání v takzvaném normandském formátu, tedy ve složení Německo, Francie, Rusko a Ukrajina, média spekulují již několik dní. V pondělí Seibert prohlásil, že Merkelová by se s Putinem ráda sešla, žádné konkrétní datum ale nesdělil. O středě jako o termínu schůzky před týdnem hovořil ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov. Naposledy se rokování v normandském formátu konala loni v říjnu v Paříži.
Konflikt na východě Ukrajiny trvá od dubna 2014 a za tu dobu si vyžádal více než 9600 obětí na životech. Mírový proces, který byl dohodnut v Minsku, dosud spor mezi Kyjevem s proruskými separatisty neurovnal. Na výchově země nicméně platí příměří, které je však čas od času porušováno. Z neúspěchu mírových snah Kyjev obviňuje separatisty a Rusko, Moskva naopak dává vinu Ukrajině.
Zatímco Moskva naléhá, aby Kyjev omilostnil separatisty, zaručil autonomii Donbasu a uspořádal tam volby, Kyjev naopak naléhá na stažení cizích vojáků a převzetí kontroly nad rusko-ukrajinskou hranicí i v úseku, který dosud neovládá.