Ve Venezuele není v obchodech jídlo. Při protestech zemřelo šest lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protivládní protesty ve Venezuele kvůli nedostatku potravin si za dva týdny vyžádaly již šest obětí. Tuto tragickou bilanci naposledy zvýšila čtyři čtvrteční úmrtí při rabování obchodů na severozápadě země ve státě Mérida. Informovala o tom agentura AFP. Na sociálních sítích také koluje video z téhož regionu, na němž skupina mužů vnikla na cizí farmu a s pokřiky „Máme hlad“ umlátila krávu.
„V Arapuey na severu Méridy již několik dní trvají protesty, rabování obchodů a kamionů s potravinami a střety s policií si vyžádaly čtyři mrtvé, deset zraněných a stovku zatčených,“ potvrdil opoziční poslanec Carlos Paparoni zprávy ze sociálních sítí agentuře AFP. Oběti podle místních médií zemřely ve čtvrtek a podle Paparoniho jsou jimi jeden nezletilý, dva muži ve věku 23 a 73 let a šestadvacetiletá žena.
Podle opoziční poslankyně Gaby Arellanové úřady poslaly do regionu kvůli rabování obchodů a kamionů s potravinami vojáky a další policisty. Arellanová na twitteru též uvedla, že v oblasti byl vyhlášen zákaz vycházení po šesté hodině odpolední.
Poslanec Paparoni ve čtvrtek na svém twitteru zveřejnil video natočené v obci Palmarito ve státě Mérida. Skupina mužů na něm honí na pastvě krávu a hází po ní kameny s výkřiky „Máme hlad“. Když kráva upadne na zem, přibíhají další muži, kteří rovněž křičí, že mají hlad. Paparoni k videu, které označil za „výpověď“ o situaci, připojil odsuzující komentář.
„Rabování v Arapuey jsou následky strašné ekonomické krize, do níž přivedli tuto zemi,“ napsala na twitteru opoziční strana Demokratická akce. Venezuela je už několik let v hluboké hospodářské krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků. Opozice z toho viní ekonomickou politiku socialistické vlády. Ke krizi přispěl i propad globálních cen ropy, na níž stojí venezuelská ekonomika.
Protesty kvůli nedostatku potravin vypukly o Vánocích, kdy lidé demonstrovali mimo jiné proto, že jim vláda nedodala v rámci přídělového systému vepřové maso. Na Silvestra při protestech v Caracasu zemřela mladá těhotná žena, která podlehla střelným zraněním, jež jí způsobil příslušník pořádkových složek. Tento týden ve středu zemřel devatenáctiletý muž při rabování kamionu s mouku a kuřecím masem ve městě Guanare na severu země.
Protesty proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura zažila Venezuela před rokem, kdy lidé vycházeli do ulic téměř každý den od konce března až do srpna. Tyto demonstrace, které si vyžádaly na 150 obětí, vypukly po rozhodnutí nejvyššího soudu převzít pravomoci parlamentu ovládaného opozicí.