BABIŠOVA MENŠINOVÁ VLÁDA

Co vše ovládne hnutí ANO? Nyní obsadí vedení VZP

BABIŠOVA MENŠINOVÁ VLÁDA
Co vše ovládne hnutí ANO? Nyní obsadí vedení VZP

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší českou zdravotní pojišťovnu VZP čekají změny ve vedení. Současné správní radě končí mandát v únoru tohoto roku. V novém vedení získá početní převahu hnutí ANO. Členy dozorčí a správní rady totiž volí vláda a Poslanecká sněmovna.

Poslanecké kluby mohly své nominace dávat do včerejší čtrnácté hodiny. Do správní rady nominuje deset lidí vláda. Dalších dvacet členů zvolí sněmovna. Celkově má mít tedy hnutí ANO 18 zástupců ze třiceti. Dozorčí rada má třináct členů, z toho deset členů je volených sněmovnou a tři členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí. Správní rada volí i ředitele VZP. Nyní radě předsedá hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

Babiš přitom předsedá menšinové vlády složení ze členů hnutí ANO nebo lidí, které si Babiš sám vybral. Ve sněmovně sice nemá většinu, ale při ustavování sněmovny se ukázala hlasovací koalice spolu s hnutím SPD a komunisty. Rady VZP jsou obsazovány poměrným systémem – počet členů jedné strany je dán počtem mandátů ve sněmovně.

Bude z toho profitovat Babiš?

Strach z toho, že hnutí ANO bude mít v radách většinu, má především opozice. „Může to být průšvih, střet zájmů je zřejmý, ostatní zástupci budou mít těžkou práci,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský.

Piráti se obávají, že by z toho mohl těžit zdravotnický Holding Hartenberg, který založil Babiš, vložil do něj své peníze a poté ho „uklidil“ do svěřenského fondu. „Je to jedno z velkých rizik. Mohou si dosadit svého ředitele, třeba z holdingu Hartenberg, a dělat machinace s úhradami. O to důležitější je nominanční zákon, který zavede průhledný postup pro výběr lidí do veřejných funkcí a který nejpozději v únoru navrhneme,“ uvedl pro server Echo24 místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

„Považuji to za nešťastné. Ideální by bylo, aby byla v orgánech VZP zastoupena alespoň jedním nominantem každá strana zastoupená ve sněmovně. Tak by méně hrozilo zneužití silného postavení jedné strany,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. V dozorčí radě totiž nebudou mít zastoupení nejmenší sněmovní strany.

Právě „nováčci“ ve sněmovně Piráti přistoupili k nominaci do rady velmi neobvykle. Zatímco ostatní strany obvykle vybírají nominanty do rad VZP ze svých funkcionářů a poslanců, Piráti vyhlásili veřejné výběrové řízení. Členové orgánů pojišťovny si přitom přijdou i na nemalé peníze. Pro letošek plán VZP počítal s tím, že na odměnách mezi členy obou rad a rozhodčího orgánu rozdělí téměř 15,5 miliónu korun.

Sněmovna by měla zvolit nové členy do 90 dnů od ustavující schůze Sněmovny. Současným členům rad VZP vyprší mandát v únoru. V kompetenci správní rady je mimo jiné rozhodování o návrhu zdravotně pojistného plánu, zásad smluvní politiky a o objemu úhrad poskytovatelům. Dozorčí rada například dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů pojišťovny a její celkové hospodaření.

Kvůli personálním změnám jde na hlavu menšinové vlády velká kritika. Ačkoliv nemá důvěru, provedla ve velice krátkém čase velké změny ve vedení jednotlivých resortů, které vedou k odchodu řady odborných náměstků. Například z ministerstva práce a sociálních věcí jich odchází pět. Vláda vyměnila také vedení řídícího výboru Českých drah. Zásahy menšinové vlády ANO by se ale mohly týkat i dalších státních institucí, například ČEZ, Lesů ČR nebo České pošty.