Desítky mrtvých v Kábulu, mezi nimi nejméně 12 vojáků USA. Zřejmě sebevražedný útok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dvě exploze, které podle prvních informací byly s velkou pravděpodobností sebevražedným útokem, si dnes v okolí letiště v Kábulu vyžádaly zatím neupřesněný počet obětí a mnoho zraněných. Stanice BBC s odkazem na svůj zdroj ze zdravotních kruhů informovala o nejméně 60 obětech a 140 raněných. Podle Pentagonu při útoku zemřeli američtí vojáci. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele napsala, že obětí mezi Američany je pravděpodobně nejméně 12. Stejný počet uvedla televizní stanice Fox News. Před vážnou hrozbou teroristického útoku na letišti dnes varovaly rozvědky západních zemí.
Oběti a desítky zraněných jsou podle dostupných informací také mezi civilním obyvatelstvem. O 60 obětech mezi Afghánci informoval také server listu The Wall Street Journal. Nemocnice v Kábulu na twitteru napsala, že po útoku pečuje o šest desítek zraněných.
Podle nejmenovaného amerického představitele, na něhož se odvolává agentura AP, za útokem s největší pravděpodobností stojí teroristická organizace Islámský stát (IS), přesněji její odnož IS-Chorásán. Její řady podle AP nejspíše posílili radikalizovaní vězni, kteří byli osvobozeni během vojenského tažení Tálibánu v Afghánistánu.
Hnutí Tálibán, které nedávno v bleskové ofenzivě získalo kontrolu nad téměř celým afghánským územím, útok podle tiskových agentur odsoudilo. Zároveň uvedlo, že exploze se staly v oblasti, která je pod kontrolou amerických sil, a že podobné útoky se dějí kvůli pokračující přítomnosti zahraničních vojenských misí v zemi.
Jeden z výbuchů se podle Pentagonu odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, označovaného jako "Brána Abbey", další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Hotel podle novinářů využívali zejména Britové.
Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že mají obavy z dalších útoků v oblasti mezinárodního letiště v Kábulu. Z něho v posledních týdnech startují evakuační lety, jimiž jsou kvůli nestabilní bezpečnostní situaci v zemi související s ofenzivou Tálibánu přepravováni do bezpečí cizinci i někteří Afghánci, například spolupracovníci zahraničních vojenských misí. Několik států ještě před tím, než dnes Kábulem otřásly exploze, své občany v Afghánistánu vyzvalo, aby se letišti vyhýbali. Lidé ale i tak na letiště podle AP proudili, protože mnoho zemí se chystá v brzké době evakuační lety ukončit.
V okolí letiště se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďovaly tisíce lidí. Jeden ze západních diplomatů podle Reuters sdělil, že místo bylo i přes varování před možným útokem "neuvěřitelně přecpané". Letiště zvnějšku hlídají členové hnutí Tálibán.
O informacích od rozvědek, že na letišti bezprostředně hrozí teroristický útok, hovořil například dnes ráno na rozhlasové stanici BBC Radio 4 náměstek britského ministra obrany James Heappey. Také belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že Brusel dostal informace od USA a dalších zemí o "nebezpečí sebevražedného útoku na dav lidí".