Do české krajiny se vrátilo pozoruhodné zvíře. Kvůli jeho inteligenci se s ním budeme čím dál víc dostávat do konfliktů

Pochopit bobra

Do české krajiny se vrátilo pozoruhodné zvíře. Kvůli jeho inteligenci se s ním budeme čím dál víc dostávat do konfliktů
Pochopit bobra

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Titulky z českých médií jen za pár březnových dní: „Spoušť, nebo spása? Bobři obsadili řeky“ (Deník, 7. března), „Bobři poničili ovocné stromy, kraj majitelkám proplatí škodu“ (Zlín.cz, 7. března), „VIDEO: Fantom Dukovan byl přistižen. Je jím bobr“ (Třebíčský deník, 3. března)…

Jako obyvatelé moravských úvalů i české kotliny se ocitáme ve velkém dilematu. Na jednu stranu se nám vrátil jeden z nejpozoruhodnějších druhů evropské přírody, ale zároveň se jedná o zvíře tak inteligentní a pracovité, že se bude stále víc dostávat do konfliktů s člověkem. Nejedná se jen o pokácené jabloně a další stromy, ale zejména o údržbu rybničních a protipovodňových hrází.

Jak myslí bobr?

Abychom pochopili chování bobra, musíme znát tři věci. Ta první je, že bobři žijí v malých rodinných skupinkách, které sestávají ze základního páru, dvouletých potomků a čerstvých mláďat. Po narození další generace – bobr se dožívá až dvaceti let – jsou odrostlejší mláďata z původního území vypuzována, takže bobr jako druh je předurčen k migraci a šíření. Druhá záležitost se týká průběžně dorůstajících bobřích zubů – bobr prostě musí hryzat. Na Dyji nalezneme kmeny topolů o průměru až 140 cm ze všech stran okousané bobrem, a to někdy i těsně nad sebou. Nejedná se tu o potravu, nýbrž o obrušování zubů. Třetí věc se týká nor. Zatímco kanadský bobr na jezírcích a pomalých tocích s oblibou staví bobří hrady, evropský bobr dává přednost norám, které mohou mít celkovou délku kolem 50 metrů a sestávají z přístupové chodby a větracích a únikových tras. Na jednom kilometru protipovodňové hráze kolem řeky Moravy tak bylo napočítáno až 80 různě závažných poškození.

Bobr byl v českých zemích vyhuben mezi 16. a 18. stoletím. Dokonce byly zřízeny zvláštní obory, bobrovny, kde byl bobr chován ještě ve druhé polovině 18. století. Na Třeboňsku byli bobři v roce 1809 vypuštěni do volné přírody, ale škody na stromech a zejména hrázích vedly k jejich opětovnému vyhubení, k němuž však díky opatrnosti a inteligenci bobrů došlo až v roce 1871. Dnes bobři žijí na Berounce kousek nad Prahou a je jen otázkou času, kdy proniknou třeba do pražské Stromovky. Největší obavy z bobrů však panují v jižních Čechách, kde by sice měli optimální podmínky, ale také by mohli ohrozit stabilitu některých rybničních hrází. V západních Čechách totiž bobři dokáží aktivně regulovat výšku hladiny rybníků třeba tím, že do propustí natahají větve a kmínky, anebo naopak rybník trochu odpustí. Je to chytré a pracovité zvíře.

Bobří horečka

Žádné divoké zvíře nepomohlo objevení nových světů tolik jako bobr. Severní Amerika byla do značné míry prozkoumána lidmi hledajícími zisk na evropských kožešinových trzích. Společnost Hudson’s Bay Company byla založena v roce 1699 kvůli obchodu s bobřími kožešinami a až do poloviny 19. století vytvářela jakousi ekonomickou vládu většiny Kanady, protože uzavírala obchody především s indiány. Během vrcholu „bobří horečky“, po zavedení průmyslových ocelových pastí a před poklesem poptávky, která stlačila cenu bobřích kůží o 80 %, si lovec bobrů mohl přijít na výdělek 32krát vyšší, než byl plat zemědělského dělníka. Nebyl tedy žádný div, že ve 20. letech minulého století bylo prozkoumáno povodí každé řeky mezi Vancouverem a Santa Fe. Ještě ve 40. letech, již po úpadku cen, bylo každoročně zabito na půl milionu bobrů.

Žádné divoké zvíře nepomohlo objevení nových světů tolik jako bobr. Severní Amerika byla do značné míry prozkoumána lidmi hledajícími zisk na evropských kožešinových trzích - Foto: Shutterstock

Přesto toho lovci objevili mnohem víc o geografii než o samotných bobrech. Ještě na počátku americké revoluce popsal kapitán Jonathan Carver fiktivní děj, jak skupiny dvou až tří set bobrů propracovaně a společně konstruují své přehrady s obydlími a na placatém ocasu si vozí maltu na stavbu. Historik George Bancroft dokonce považoval bobry za nadřazené vůči indiánům v čistotě, výrobě a architektonické dovednosti. Bobři skutečně mají vlastnosti, které je přibližují lidem. Protože jejich kožich musí být vodovzdorný, tráví dlouhé hodiny jeho čištěním. Jsou monogamní a starají se o děti až do dvou let. Vytvářejí mohutné kolonie s určitou dělbou práce a společnou ochranou před predátory.

Ale ani úcta vůči bobrům neochránila tato zvířata před téměř úplným vyhubením koncem 19. století, kdy spolu lovci soutěžili o odchyt posledních žijících kusů. Naštěstí vznikla rozsáhlá ochranářská kampaň, srovnatelná například se současným hnutím za záchranu velryb. Arthur Dugmore (The Romance of the Beaver, 1914) a Enos Mills (The Beaver World, 1913) publikovali první detailní studie bobřího světa. To, co přírodovědci objevili, se sice nepodobalo sci-fi latině koloniálních historek, ale svým způsobem to bylo stejně mimořádné. Bobři jsou největší hlodavci Severní Ameriky. Dorůstají délky až 1,2 m, váží i přes 30 kg. Mají hlodavčí mozek, který není příliš velký ani rýhovaný jako u člověka či kytovců. Rýhování je důležité, protože zvyšuje plochu šedé kůry mozkové, kde se odehrává (jak věříme) myšlení lidského typu.

Bobr stavitel

Přesto Dugmore a Mills sledovali bobry při činnostech, které působily velmi promyšleně. Když byly přehrady ohroženy velkou vodou, bobři je rychle vypustili anebo postavili zábrany zpomalující tok vody. Jindy bobři vyhrabali kanály o délce až 300 m, aby do nádrže přivedli vodu či dopravili potravu. Pokud bylo nutné vyhrabat kanály na klesajícím nebo stupňovitém terénu, pak bobři postavili malé přehrady, které zpomalovaly proudění. Mills citoval Alexandra Majorse, zakladatele Pony Expressu, který říkal, že bobři toho uměli víc než inženýři generála Granta obléhajícího Vicksburg.

Bobři tráví léto podél břehů, ale na zimu se uchylují do příbytků postavených v hrázích. Živí se vnitřní kůrou stromů, jako je vrba, javor či olše. Aby kůra nezaschla či nezamrzla, schovávají si poražené stromky pod vodu, případně do dna zabodávají větve. Je pravděpodobné, že se zvyk stavět hráze vyvinul právě z toho, jak pokácené dříví zahrazovalo řeku. Odtud byl již jen krátký evoluční posun k budování poměrně bezpečných úkrytů a později příbytků v hrázi. Lidi věří, že bobři stavějí hráze tak, že kácejí stromy napříč přes potok. Není to pravda. Stromky jsou orientovány po proudu, širším koncem dolů. Větve v horní části stromu jsou zabořeny do dna a propleteny s vedlejšími stromy. Nevíme, jak se přehrady vyvinuly, ale nejpravděpodobnější je hypotéza o vícefunkčních zásobárnách potravy.

Hráze jsou něco víc než obvyklá doupata zvěře. Byly pozorovány hráze postavené na suchu, kdy bobr počítal s tím, že zimní povodeň je naplní. Dugmore si všiml, že bobři stavějí kanály ještě dříve, než začnou kácet stromy. Není to tedy nějaká bezprostřední pomůcka, jak dovléci pokácený strom k přehradě, ale záměrná, plánovaná činnost. Enos Mills pozoroval bobry 27 let. Mnohokrát byl udiven – silného větru využívali bobři k tomu, aby strom padl do míst, kam potřebovali – poblíž vody nebo na okraj nádrže. To ale vůbec neznamená, že jsou všichni bobři chytří. Někteří prostě neumějí postavit pořádnou hráz, jiní pokácejí strom tak nešikovně, že padne daleko od vody nebo je zabije. Některé přehrady jsou postaveny na místě, které by zvolil velmi zkušený inženýr, ale jiné jsou umístěny chybně. Opravám a údržbě věnují bobři velkou pozornost.

Tichý, osamělý bobr rekultivátor

Bobři jsou – i na zvířata – poměrně tiší tvorové. Komunikují pomocí několika jednoduchých zvuků. Bobří kolonie nemají vůdce. Nevíme, jak učí mláďata, ale vypadá to, že mladí bobři se učí pozorováním. Otázka, zda bobři nějakým svým způsobem myslí, pronásledovala již barona Cuviera, francouzského anatoma počátku 19. století, který vychoval bobří mládě. Cuvier tvrdil, že mladý bobr uměl zcela instinktivně napodobit všechno, co umí i starý bobr. Jenže Cuvierovi bobři nestavěli hráze ani nevyhrabávali kanály dlouhé 300 metrů. Lidská inteligence je podmíněna kulturou. Lidské mládě vychované v izolaci jako indické „vlčí děti“ zůstává subhumánní. Nenaučí se používat jazyk ani nástroje. Ale to neznamená, že neexistuje inteligence, která není podobná té lidské. Bobry stačí pozorovat, aby si člověk uvědomil, že jsou chytřejší než například ondatry. Umějí se přizpůsobit nečekaným podmínkám. D. R. Wallace pozoroval bobry v „měsíční krajině“ povrchového dolu v Ohiu, kde i voda tekoucí hluboce erodovanými roklemi byla žlutá od sloučenin síry. Důlní společnosti zakazují lov bobrů, protože bobří hráze snižují erozi a přispívají k ukládání kontaminovaných sedimentů. Bobři vlastně zadarmo rekultivují zničenou přírodu.

David Rains Wallace, z jehož eseje Mysl bobra (v knize The Untamed Garden and Other Personal Essays, 1986) jsem na závěr vybral ty nejzávažnější myšlenky, říká:

Nepředstírám, že vím, jak bobři myslí. Víme toho málo i o tom, jak naše vlastní šedá hmota vytváří přehrady a kanály. Pozornost vědců se obrátila od otázky bobří inteligence k velrybám a delfínům částečně proto, že velryby mají velké, rýhované mozky podobné těm našim, a také proto, že kytovcům hrozí vyhubení stejně, jako před sto lety hrozilo bobrům. Velryby zasluhují naši pozornost. Ale stejně si myslím, že náš proměňující se zájem o různá zvířata odráží nejen skutečné zaujetí, ale také naši marnivost. Chtěli jsme zachránit bobra, protože staví hráze a kanály stejně jako my. Teď chceme zachránit kytovce, protože mají velký mozek a možná i jazyk podobně jako my. Ale je tu mnoho věcí, které si zasluhují naši pozornost a které se nám nepodobají. Tichý, osamělý způsob, jakým uvažuje bobr, může být jednou z nich.

11. dubna 2017