Šéf venezuelské opozice Guaidó představil plán obnovy země. Pak řešil policii u sebe doma
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó, kterého řada zemí i Evropský parlament v posledních dnech uznala za úřadujícího prezidenta Venezuely, ve čtvrtek na univerzitě v Caracasu představil plán národní obnovy. Takzvaný Plán země má zejména stabilizovat kolabující hospodářství a dostat k Venezuelanům okamžitou humanitární pomoc. Plán je součástí kroků, jimiž chce opozice donutit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k odstoupení. Jejím cílem jsou svobodné volby.
Podle Guaidóa je absolutní prioritou řešit humanitární krizi, v zemi se nedostává základních potravin, lidé umírají na banální nemoci kvůli nedostatku léků. Guaidó slíbil, že v příštích dnech dá pokyny nevládním organizacím ohledně toho, jak humanitární pomoc nabízenou od řady zemí do Venezuely dostat a jak ji dále distribuovat.
Další úkolem bude obnovit fungování ekonomiky, zastavit hyperinflaci, vytvořit pracovní místa a obnovit ropný průmysl, který je jedním ze základních zdrojů příjmů venezuelského státu. „Stát nefunguje a neposkytuje ani minimální služby, protože peníze vedení rozkradlo,“ uvedl Guaidó na setkání, jehož se účastnili další poslanci i řada mladých lidí. I oni navrhovali, jak ekonomiku v budoucnu pozdvednout.
Opoziční lídr zmínil také důležitou roli armády. „Ještě je čas postavit se na správnou stranu, Maduro nechrání nikoho, takže za jeho vlády mohou skončit za mřížemi,“ uvedl Guaidó, který slíbil vojákům amnestii, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádak a demokracii. Příslušný zákon už schválil parlament.
Guaidó se v proslovu na univerzitě obrátil i na Čínu a Rusko, spojence prezidenta Madura. „I Číně a Rusku by prospěla změna vlády v této zemi, protože Maduro nechrání jejich investice,“ uvedl opoziční lídr. Moskva a Peking Madurově vládě v předchozích letech poskytly vysoké úvěry.
Projev na univerzitě Guaidó přerušil, když se dozvěděl, že policie je před domem jeho rodiny. Podle svědků z místa se tam měla ptát po jeho manželce Fabianě. Ta s ním ale byla na univerzitě, v domě však zůstala jejich dvacetiměsíční dcera. Před domem se podle záběrů ze sociálních sítí okamžitě shromáždili Guaidóvi příznivci, poslanci a novináři.
Krátce po incidentu odvysílala televize TV Venezuela v živém přenosu rozhovor s Guiadóem, který držel v náručí svou dceru. Opoziční lídr mimo jiné zopakoval, že v sobotu Venezuelané opět vyjdou do ulic a budou také dále hovořit s vojáky, jejichž podpora je v procesu přechodu země k demokracii stěžejní.
„To, co se dnes stalo prezidentovi Guaidóovi, zažívají Venezuelci denně, zastrašování používají k našemu pronásledování bezpečnostní složky státu, financované z našich peněz,“ komentoval přítomnost policie u domu Guaidóovy rodiny jeden z poslanců Juan Andrés Mejía.