Prezidentské volby

Francouzi už připouštějí: Le Penová může vyhrát. Co se musí stát?

Prezidentské volby
Francouzi už připouštějí: Le Penová může vyhrát. Co se musí stát?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozdíl mezi třemi kandidáty na prezidenta ve Francii se začíná zmenšovat. Podle posledních průzkumů by ve druhém kole už mezi potenciálními soupeři nebyly rozdíly tak velké. Zatímco ještě v minulém roce se šance šéfky Národní Fronty (FN) Marine Le Penové na vítězství jednoznačně upíraly, dnes už politici i politologové tuto možnost připouštějí. Francouzský server The Local s odkazem na agenturu AFP uvádí, že pokračující skandály jejích protivníků, nepokoje ve městech a případné teroristické útoky jsou ty faktory, které by Le Penové mohly do křesla v Elysejském paláci pomoci.

Pracovníci v sídle Národní fronty v Nanterre u Paříže věří v její úspěch. Důvodem jsou mimo jiné volby v USA a Evropě, které se nedávno odehrály a měly negativní výsledek pro protěžované favority. Příznivci Marine Le Penové tak doufají, že úspěch příznivců brexitu a Donalda Trumpa se může odehrát i v zemi galského kohouta.

Donedávna tedy ve vítězství své šéfky věřili jen příznivci Národní fronty, ale situace se v posledních týdnech mění. Už odborníci i politici mimo okruh FN teď připouštějí, že Le Penová by za určitých okolností mohla volby vyhrát. „Před šesti měsíci byly její šance nulové. Ale dnes je to úplně jinak,“ řekl francouzský analytik Bruno Cautrès. Dokonce i někteří z jejích soupeřů připouštějí vítězství pro nacionální političku. „Myslím, že paní Le Penová by mohla být zvolená,“ řekl tento měsíc bývalý konzervativní premiér Jean-Pierre Raffarin.

Její vítězství by mohly podle Cautrèse podpořit další skandály jejích protivníků. Zatímco francouzská veřejnost je tolerantní k finančnímu skandálu kolem Marine Le Penové, preference klesají jejímu republikánskému protivníkovi Françoisu Fillonovi a to právě kvůli finančnímu skandálu. Zřejmě uměle vytaženému. 

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová. - Foto: Shutterstock

Problémem pro její soupeře by mohly být také případné teroristické útoky nebo pokračující nepokoje přistěhovalců na předměstích francouzských měst. V minulosti totiž Le Penové při těchto násilných situacích rostly volební body daleko více než jiným politikům. Teroristický útok už jednou zvrátil na poslední chvíli výsledek voleb a to ve Španělsku v roce 2003. „Lidé nejčastěji volí to, co je pro ně v době hlasování nejdůležitější,“ řekla k tomu politoložka Nonna Mayerová.

Otázka také zůstává nad možným ovlivněním voleb ze strany Ruska. Ve francouzském tisku se v souvislosti s případnými ruskými tlaky skloňují jména Fillona a Le Penové. Oba kandidáti jsou označováni jako proputinovští a tak se očekává, že se v případě zmenšujících se preferencí Fillona se obrátí Rusové spíše na Le Penovou proti levicovému centristovi Emmanuelu Macronovi.

Ale odborníci tvrdí, že nehledě na tyto potenciální zásahy do voleb by Le Penová mohla mít šanci. Pokud tedy půjdou preference u Fillona dolů a do druhého kola voleb by s Le Penovou postoupil Macron. Proti nevýraznému, ale médii a politiky protěžovanému bankéři a bývalému ministrovi Macronovi, by mohla mít větší šanci. Mohli by jí dát hlas zklamaní a ukřivdění voliči Fillona. Ten by byl jinak pro šéfku Národní fronty tvrdší soupeř.

 

, ls