SNĚM HNUTÍ ANO

Kdo bude s Babišem řídit ANO? Na sněmu si zvolí předsednictvo

SNĚM HNUTÍ ANO
Kdo bude s Babišem řídit ANO? Na sněmu si zvolí předsednictvo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V sobotu nikdo na celorepublikovém sněmu ANO nečekal žádné překvapení a k žádnému také nedošlo. Andrej Babiš obhájil post předsedy poté, co ve volbě získal 93 procent hlasů. Jsem šťastný, že nemám sto, okomentoval své očekávané vítězství Babiš. V neděli by měla být volba trochu napínavější, bude se totiž volit předsednictvo a uchazečů o jednotlivé posty je vícero. Post 1. místopředsedy s největší pravděpodobností obhájí Jaroslav Faltýnek, šance dostat se do užšího vedení má i Jaroslava Jermanová.

Hnutí ANO si napínavější část volby předsednictva nechalo na nedělní odpoledne, kdy se bude volit 1. místopředsedy, tři místopředsedové a další členi užšího vedení hnutí, které bude po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny jednat o sestavení nové koalice a zasáhne tak do obsazení jednotlivých rezortů.

Obhájí Jaroslav Faltýnek a Jaroslava Jermanové posty v předsednictvu? - FOTO: Jan Zatorsky

V souboji o post 1. místopředsedy se utkají Jaroslav Faltýnek, který tuto funkci zastává nyní, brněnský primátor Petr Vokřál a Jaroslava Jermanová, která je od podzimu hejtmankou Středočeského kraje. Post ale s největší pravděpodobností obhájí Faltýnek, kterého nominovalo 11 krajských organizací. Babiš se navíc nechal slyšet, že právě Faltýnka by měl rád dále po svém boku, protože si cení jeho práce ve sněmovně. 

Větší souboj ale proběhne o posty tří řadových místopředsedů. O ty se uchází celkem 11 lidí, nejvíce nominací přitom získali ministři současné vlády Stropnický a Brabec. Zvláště o Brabcovi se mluví jako o člověku, který má velkou šanci stanout opět po Babišově boku. Do předsednictva se ale snaží dostat například i poslanci Radka Maxová, Zdeněk Soukup nebo Ivan Pilný, ale také Jermanová nebo předsedkyně Asociace krajů České republiky a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, která začala stoupat díky úspěchu v krajských volbách.

Podle zjištění Lidových novin je ale rozhodnuto alespoň mezi ženskými kandidátkami. Existuje prý nepsaná dohoda, podle níž by se místopředsedkyní měla stát Jermanová na úkor Maxové a Vildumetzové.

Poslanec Ivan Pilný, který by se také rád stal jedním ze třech místopředsedů, se zase nechal slyšet, že doufá, že bude volba více férová než na posledním sněmu. „Doufám, že to nebude takové rejdění a pletichaření jako minule,“ řekl pro Seznam.cz Pilný, který neúspěšně kandidoval už na sjezdu před dvěma roky, po níž se ostře pustil do tehdejší šéfky pražské organizace Radmily Kleslové kvůli tehdejšímu předvolebnímu intrikaření.

Babiš na sjezdu naznačil, s čím hodlá jít do nadcházejících voleb. Program se ponese v duchu snižování – Babiš chce snižovat daně, počty zákonodárců i ministrů. Ministr financí popsal své plány na daňovém poli, snížit chce daně každému, kdo si vydělá méně než 113 tisíc hrubého měsíčně, daně u vysokopříjmových skupin chce stabilizovat. Jasně se tak vymezil vůči koaličním partnerům ze sociální demokracie, kteří v týdnu představili plán na progresivní danění. Nelíbí se mu také současná podoba parlamentu, podle Babiše v něm sedí příliš mnoho zákonodárců a rád by jejich počet snížil na 101. Stejný názor má také na počet ministerstev i státních úředníků.

26. února 2017