Změňte předpisy o kvalitě ovzduší, vyzývá Brusel Česko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská komise ve čtvrtek vyzvala Českou republiku, aby do souladu s evropskými pravidly uvedla své právní předpisy týkající se kvality ovzduší. Výzva je prvním stupněm v řízení pro porušení povinností, které může teoreticky skončit až u unijního soudu. Praha má dva měsíce na odpověď.
Oznámení o výzvě zveřejnila komise v pravidelném každoměsíčním přehledu kroků, které dělá v situaci, kdy členské země EU nemají svá národní pravidla v souladu s evropskou legislativou.
U ČR, ale také u Bulharska, nyní komise zjistila nedostatky při zapracování několika ustanovení směrnice o kvalitě ovzduší do vnitrostátních právních předpisů, které nesprávně odrážejí některá důležitá ustanovení. V českém případě nejsou podle názoru unijní exekutivy účinným způsobem zapracována ustanovení týkající se mezních hodnot a některé definice. Například definice „těkavých organických sloučenin“ není v souladu s definicí použitou ve směrnici, uvedla ve čtvrtek komise.
V České republice je nyní na návštěvě i eurokomisař pro životní prostřední, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vella. Společně s premiérem Andrejem Babišem už mluvil o ochraně ovzduší, aktuálních návrzích Evropské komise ohledně plastů, ale i problematice migrace.
Vella je v ČR na dvoudenní návštěvě. Vedle jednání s Babišem má na programu i schůzku se zástupci Parlamentu a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Dorazil především kvůli tzv. Clean Air Dialogue, který se v ČR koná 7. a 8. listopadu. Cílem dialogu je umožnit diskusi k problematice znečištění ovzduší a urychlení možných řešení v jednotlivých členských státech.
Český premiér podle úřadu vlády Vellu ujistil, že kvalita ovzduší patří mezi jednu z priorit české vlády. Seznámil jej také se stavem legislativy v oblasti ochrany ovzduší a s aktualizací strategie kvality ovzduší v podobě Národního plánu snižování emisí a plánů kvality ovzduší.
Babiš jednal s Vellou i o odpadech se zvláštním zřetelem k problematice plastů. „V té souvislosti předseda vlády přivítal návrhy komise a rozhodnutí Evropského parlamentu, který na konci října podpořil směrnici o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí,“ uvedl úřad vlády.