KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Živé policejní spisy ve službách Babišova mediálně-politického komplexu

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Živé policejní spisy ve službách Babišova mediálně-politického komplexu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Generální inspekce bezpečnostních sborů navrhla obžalovat Jiřího Komárka, mediálního hrdinu loňského léta a bývalého šéfa ostravské expozitury někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ze zneužití pravomoci úřední osoby. Komárkovi hrozí až pět let vězení za to, že ještě ve služebním poměru jako policista veřejně vypouštěl do médií, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z brutálního úniku informací. O obžalobě, to znamená přesunu Komárkova případu k soudu, informoval dozorující státní zástupce Pavel Prygl.

Komárek je navržen na obžalobu za to, že po médiích trousil informace z živých spisů, k nimž měl jako policista přístup.

Úniky ze živých spisů právě teď šetří parlamentní komise pod vedením poslance TOP 09 Martina Plíška. Poslanecké komise tady dlouhodobě nemají valné renomé. Zrovna v tomto případě ale může komise sehrát důležitou roli a odhalit, kudy se ven dostávají informace z živých spisů, které tvrdě zasahují práva těch, jichž se týkají.

Význam komise v tomto případě je, že je před ní velmi nebezpečné lhát a mlžit. Takové chování je stejně jako před soudem považované na trestný čin křivé výpovědi podle § 346 trestního zákoníku. Za to mu může být uložen trest odnětí svobody na dobu až tří let. V některých odůvodněných případech ale může být trestní sazba od dvou do deseti let odnětí svobody.

Pokud budou poslanci dobře klást otázky, mohou dostat ty, koho si předvolají k výpovědi, pod tlak a odhalit díry, kudy živé trestní spisy unikají. Už teď mají u některých vyslýchaných osob podezření, že by se křivé výpovědi mohly dopustit. Proto si znovu zvou Babišova exnovináře Marka Přibila, který si na zveřejněné nahrávce povídá s Babišem právě o živých spisech. Nenaznačili, u koho konkrétně mají na křivou výpověď podezření. Už před nimi vypovídal mimo jiné Babiš, Přibil i Babišův mediální manažer Nachtigal.

Na příští týden si pozvali nejvyššího žalobce Pavla Zemana a oba vrchní žalobce Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Na to ale potřebují, aby do té doby zbavil ministr spravedlnosti mlčenlivosti nejvyššího žalobce a Zeman pak Bradáčovou a Ištvana. Ani jeden to zatím neudělal, přestože žádosti dostali se značným předstihem. Budí to dojem, že obstruují vyšetřování úniků živých spisů.

U Pelikána to není poprvé. Dodnes ignoruje závěry poslední parlamentní komise pro reorganizaci policie, vedené exministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Právě z ní vzešlo i trestní oznámení na policistu Komárka, kterého teď inspekce navrhla obžalovat.

Právě Blažek poté, co se objevila nahrávka Babiše s Přibilem, v Poslanecké sněmovně varoval, že státní zástupci už nejsou nezávislí, protože se stali závislými na hnutí ANO Andreje Babiše. „Teď to nejstrašnější – to je moje hypotéza –, nezávislost zastupitelství skončila tím, že se nerespektovalo usnesení sněmovny v téhle věci, protože špičky státních zástupců se staly závislými na hnutí ANO. My jsme totiž řekli: Něco s nimi dělejte. Jediná strana to neřekla – hnutí ANO. A já se bohužel obávám, že jediný důvod, proč nic nedělají, je to, aby náhodou nenašli něco, co by se týkalo jediné strany, která je u toho ještě drží,“ prohlásil Blažek 11. května ve sněmovně.

Jiří Komárek, bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ - Foto: Jan Zatorsky

Dokládal to tím, že po zveřejnění nahrávek nebyla provedena domovní prohlídla u novináře Marka Přibila. Podle Blažka to navíc není poprvé, kdy by se objevily možná živé spisy z nějakého orgánu někde, kam nepatří, a poté státní zástupci konali domovní prohlídky. Přibilův případ přirovnal k mediálně známé kauze lobbisty Iva Rittiga, jehož byt naopak policisté prohledali. „Tady jednoznačně vzniká dvojí přístup státního zastupitelství, kdy být státním zástupcem, což nikdy nebudu, tak když slyším ty nahrávky, tak se pokusím zajistit důkazy. To znamená – já nepřeji nikomu nic špatného –, ale prostě domovní prohlídka u pana Přibila měla být úplně stejně, jako byla u Rittiga,“ dodal Blažek.  

Neochota ministra spravedlnosti a nejvyššího žalobce, aby mohli státní zástupci vypovídat o únicích ze živých spisů, bohužel Blažkova podezření o závislosti žalobců na mediálně-politickém komplexu ANO potvrzuje.

10. srpna 2017