Atentát v Sýrii zabil 43 lidí. Je na vině Islámský stát?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přes čtyřicet lidí, převážně civilistů, přišlo v sobotu o život při pumovém útoku ve městě Azaz na severu Sýrie u hranice s Tureckem. Mezi oběťmi atentátu je také nejméně šest rebelů. Další těla jsou natolik zuhelnatělá, že je není možné zběžně identifikovat.
Podle agentury Reuters explodoval kamion s palivovou cisternou. Turecká soukromá agentura Dogan uvedla, že vybuchla bomba nastražená ve vozidle a že za útok může radikální Islámský stát. Ten se ale zatím k atentátu nepřihlásil.
Turecká státní agentura Anadolu s odvoláním na lékařské zdroje hovoří dokonce o 60 mrtvých a více než 50 zraněných. Skoro polovina ze zraněných byla převezena do nemocnice v blízkém tureckém Kilisu.
Do Azazu, který je v držení povstaleckých vládních sil, se přestěhovala část obyvatel Aleppa poté, co vládní jednotky město zcela dobyly na povstalcích koncem prosince. K sobotní tragédii došlo necelé dva týdny poté, co vstoupilo v platnost nejnovější příměří. Mezi syrskou vládou a umírněnými povstalci panuje od 30. prosince a zprostředkovaly jej Rusko, Turecko a Írán.
Nejméně devět lidí, včetně dvou civilistů, zahynulo navíc v noci na sobotu v bojích nedaleko syrské metropole Damašku. Dvacet osob utrpělo zranění.
Střety mezi silami vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada a povstalci pokračovaly v sobotu také v údolí Vádí Barada, které je hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město a jeho okolí, upozornila exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).
Obyvatelé Damašku pociťují závažný nedostatek vody od 22. prosince. Režim obviňuje rebely z kontaminace vody naftou. Povstalci naopak tvrdí, že vodovodní soustavu poškodilo bombardování ze strany vládních sil.