Vyjednávání o vládě

Navrhnu menšinovou vládu oznámil Babiš. Stávající ministry za ANO ponechá

Vyjednávání o vládě
Navrhnu menšinovou vládu oznámil Babiš. Stávající ministry za ANO ponechá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš plánuje menšinovou vládu sestavenou z ministrů za hnutí ANO a z nestranických odborníků. Jasno už má i o některých jménech. České televizi řekl, že chce nominovat všechny stávající ministry za ANO s výjimkou ministra financí Ivana Pilného, který už dříve uvedl, že chce v politice skončit .

Zájem pokračovat potvrdili ČT ministr životního prostředí Richard Brabec a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ministr obrany Martin Stropnický zatím váhá. V Sobotkově vládě jsou ministry za ANO ještě Robert Pelikán, který vede ministerstvo spravedlnosti a Dan Ťok, který šéfuje dopravě.

Andrej Babiš další jména neprozradil. Uvedl však, že by některá ministerstva mohli vést i odborníci z ostatních stran. „teoreticky se nedá vyloučit, že se v nějakých stranách najde odborník, kterého nám doporučí a my si ho do té vlády vezmeme. Proč ne? Já se tomu nebráním,“ řekl šéf hnutí ANO.

Babiš už dříve vyloučil, že by se ve vládě mohl objevit ekonom Jan Švejnar, s kterým se předseda hnutí ANO sešel v neděli bezprostředně po volbách. „Měl jsem schůzku s panem Švejnarem dávno připravenou. My jsme se setkávali pravidelně, já se s ním radím. Probírali jsme vzdělávání a vědu, on mi doporučil dva odborníky, jednoho na školství, vědu a výzkum, kterého jsem oslovil, ale ten to odmítl. S tím druhým jsem ještě nemluvil,“ uvedl.

Babiš: Všude jsem byli odmítnuti

Menšinovou vládu chce Babiš sestavit, protože nesehnal koaličního partnera. „Pokud jsme byli všude odmítnuti, tak zkusíme menšinovou vládu,“ řekl iDNES.cz Babiš v pátek. „A přijdeme s programem, který částečně i plní program všech stran,“ dodal.

Šéf hnutí ANO s pomocí Miloše Zemana však žádnou podporu pro svou menšinovou vládu hledat nemusí, Pro Babiše totiž není podstatné, zda jeho menšinová vláda získá ve sněmovně důvěru, nebo ne. Bude moci v klidu vládnout i bez důvěry, protože prezident ve čtvrtek uvedl, že by Babiše pověřil i druhým pokusem o sestavení vlády.

Zeman by tak mohl využít precedentu bývalého prezidenta Václava Klause, který dal Mirku Topolánkovi také dva pokusy na sestavení vlády. Topolánka Klaus poprvé jmenoval premiérem 16. srpna 2006 a na základě jeho návrhu pak jmenoval 4. září i vládu. Ta ale při hlasování 3. října nezískala důvěru, přesto vládla až do 9. ledna 2007 v demisi. Mezitím –  8. listopadu 2006 – Klaus jmenoval Topolánka premiérem podruhé. Jeho druhou vládu pak Klaus jmenoval 9. ledna a tato vláda pak 19. ledna 2007 už získala ve sněmovně důvěru.

Vláda v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, pokud by byla jmenována, by čistě teoreticky mohla vládnout dlouhou dobu navzdory tomu, že by nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Zemi by vedla v demisi. Ani marné vyčerpání všech tří pokusů o sestavení kabinetu s důvěrou poslanců totiž nutně nemusí vést k rozpuštění dolní komory a tím k předčasným volbám. Prezident po třetím neúspěšném pokusu Sněmovnu podle ústavy rozpustit může, ale nemusí. Kabinet v demisi by tedy mohl vydržet i celé volební období.

Prezident Miloš Zeman proti menšinové vládě nemá námitky. „Předpokládám, že Andrej Babiš bude váhat mezi dvěma variantami, variantou menšinové vlády a variantou koaliční vlády. Já mohu garantovat pouze to, že v obou těchto variantách ho podpořím, a to z toho prostého důvodu, že je vítězem voleb a vítěze je třeba ctít a nezávidět mu,“ řekl už ve čtvrtek v televizi Barrandov.

Babiš v rozhovoru také vyvrátil spekulace, že stojí o sestavení vlády s pomocí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). „Ty řeči, že my preferujeme (šéfa SPD Tomia) Okamuru, to je nesmysl,“ řekl Babiš. V rámci druhého kola povolebních rozhovorů podle něj ANO bude v úterý jednat s ODS, KDU-ČSL, KSČM a SPD. Dodal, že by pro první schůzi nové Sněmovny uvítal dřívější termín než 20. listopad, který vybral prezident.

Stačila by i prostá většina

„Pro vyslovení důvěry vládě stačí prostá většina, to znamená, že Andrej Babiš si může vyjednat to, že některé strany, třeba SPD nebo KSČM, odejdou ze sálu a snížit tak kvórum pro to, aby tahle vláda prošla,“ potvrdil České televizi politolog Jakub Lysek z katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty univerzity Palackého. „Pokud tato vláda nezíská důvěru, může vládnout v demisi až do prezidentských voleb,“ dodal.

Aby mělo hnutí ANO se svými 78 poslanci ve sněmovně prostou většinu, muselo by se v ní nacházet maximálně 155 poslanců. V sále by tak muselo chybět minimálně 45 poslanců. KSČM a SPD mají dohromady ale pouze 37 křesel. Babiš by tak potřeboval sehnat dalších 8 lidí z jiných politických stran.

České televizi Babiš řekl, že chce o podpoře jednat se všemi stranami. Dodal, že preferuje podporu od stran, s kterými bylo ANO dosud ve vládě, tedy ČSSD a KDU-ČSL. „A od stran, s kterými máme styčné body v programu,“ uvedl. Menšinovou vládu ANO však odmítli zatím všichni.

red