Výrok o likvidaci novinářů

Zeman opět proslavil Česko. Jeho výroky řeší New York Times

Výrok o likvidaci novinářů
Zeman opět proslavil Česko. Jeho výroky řeší New York Times

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslední výroky Miloše Zemana o likvidaci novinářů zajistily České republice opět pozornost na stránkách The New York Times. List o  českém prezidentovi hovoří jako o člověku, kterému není kontroverze cizí. Reaguje tak na jeho výrok, že novináři by měli být likvidováni, který pronesl v rozhovoru s Vladimirem Putinem na pekingské konferenci.

Aby si američtí čtenáři mohli udělat obrázek o české hlavě státu, připomíná článek v úvodu některé Zemanovy dřívější kontroverzní výroky. Vzpomíná například, že český prezident navrhoval, aby byli vegetariáni a abstinenti usmrceni, a také to, že nazval islám „náboženstvím smrti“. Do kontextu s jeho posledním výrokem článek NYT navíc přidává, že již dříve Zeman přirovnal novináře ke hnoji a hyenám.

The New York Times uvedly, že výrok českého prezidenta znepokojil řadu zdejších politiků v čele s ministry Lubomírem Zaorálkem a Danielem Hermannem. Jako důkaz pak cituje jejich rozčarované tweety. V těch se politici shodují, že podobná věc nemůže být řečena ani jako vtip a že ve světle bezpočtu zavražděných ruských novinářů není podobné žertování na místě. V textu je uvedeno také vyjádření europoslance Pavla Teličky, podle kterého vše akorát dokazuje, jak moc se Zeman pro roli prezidenta nehodí.

Na Zemanovu obranu je přidáno i vyjádření mluvčího Ovčáčka, který se do novinářů opřel s tím, že nikdy nepochopí bonmoty. Navíc byl prý celý humbuk kolem výroku uměle vykonstruován.

Přední americký zpravodajský server na závěr přidává zamyšlení, že svoboda médií v České republice není jen abstraktní pojem. Znepokojuje se nad tím, že tuzemská média jsou koncentrována v rukou movitých magnátů, což je podle NYT s podivem, vzhledem k tomu, kolika lety komunismu si Česká republika prošla. Na závěr je také zmíněna i kauza s nahrávkami odposlechů ministra Babiše, které dokládají, jak ovlivňuje svá média.

, lv

16. května 2017