komise k Babišovým nahrávkám

Chovanec: Úniky ze spisů jsou rakovina. Výslechy jsou často přenášeny online

komise k Babišovým nahrávkám
Chovanec: Úniky ze spisů jsou rakovina. Výslechy jsou často přenášeny online

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů měla v úterý na programu výpovědi ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého či novináře Českého rozhlasu Janka Kroupy. Chovanec krátce po výslechu novinářům řekl, že únik informací do médií vnímá jako rakovinu a je to dlouhodobý problém. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) by si chtěl brzy pozvat i ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Oba však může zbavit mlčenlivosti právě Pelikán, který tak zatím neučinil. Prvotním motivem k sestavení komise byly zveřejněné nahrávky mezi Andrejem Babišem (ANO) a bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem, oba již vyslechnuti byli.

Podle Chovance je zjevné, že některá média mají hlubší vhled do živých kauz, což není v pořádku. Dodal, že orgány činné v trestním řízení by měly dbát na to, aby informace neunikaly. „Já si myslím, že je potřeba, aby trestní řízení bylo neveřejné,“ řekl Chovanec, který před poslanci vypovídal zhruba hodinu a půl.

Úniky ze spisů jsou jako rakovina

„Některá média mají exkluzivní přístup. Když se podíváte třeba na Lidové noviny, tak novináři mají exkluzivní vhled do trestních spisů. Vnímám to jako obrovskou rakovinu toho, co se v České republice děje,“ řekl ministr vnitra Chovanec a v souvislosti s tím zmínil kauzu dotací do českého sportu nebo kauzu reorganizace policie.

Podle něj nejde prolomit ochranu novinářů, kteří nemají povinnost prozradit své zdroje. „Spíše je to otázka na některou z tajných služeb, aby se tomuto fenoménu začala věnovat. Já to vnímám jako obrovskou rakovinu toho, co se děje v České republice. Není možné, aby některé výslechy svědků byly přenášeny v médiích de facto online. Musí být zjevné, že prodávat a vynášet informace z živých svazků není možné,“ uvedl Chovanec.

Reagoval také přímo na nahrávky a slova bývalého redaktora MF Dnes Marka Přibila, který ho na nich označuje jako svého úhlavního nepřítele. „Já pana Přibila neznám. Jednou jsem s panem Přibilem hovořil telefonicky dva roky zpátky a od té doby jsme spolu nemluvili a osobě jsme se nesetkali,“ řekl Chovanec.

Jednání se v úterý kromě ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého účastní také bývalý náměstek ředitele Generálního inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Dušan Brunclík. Právě Brunclíkův výslech byl v kauze policejních úniků ve zveřejněných nahrávkách předmětem rozhovorů mezi bývalým ministrem financí Andrejem Babišem a novinářem Markem Přibilem.

Kolem živých spisů je hysterie

Dalším předvolaným byl novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval. Před poslanci hovořil o tom, jak podle něj fungovala skupina kolem novináře Marka Přibila. „Řekl jsem jim, že kolem sebe měl a má skupinu lidí, kteří mu zpracovávali informace a v některých situacích vytvářeli kompromitující materiály na některé oponenty. Někteří ti lidé jsou aktivní už od roku 2012. Já jsem probíral čtyři nebo pět kauz, v jejichž pozadí stojí ti samí lidé,“ uvedl krátce po výslechu novinář Kroupa.

Kolem toho, co úniky jsou, existuje podle Kroupy hysterie. „Nejde o únik jako takový, ale jde o to, co se s tou informací poté stane a kde a kdy se ten únik objeví,“ dodal Kroupa s tím, že novináři mají podle něj povinnost se informacím o živých kauzách a tomu, co se kolem nich děje, věnovat.

Sněmovní komise během zasedání - Foto: Jan Zatorsky

Podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) se Kroupovo jméno objevilo ve veřejných zdrojích, ve kterých Přibil odkazoval na novinářovu roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací. „Takže to byl také důvod, proč se členové komise shodli, že pozveme pana redaktora Kroupu, protože pan Přibil – a zase odkazuji na veřejné zdroje – hovořil o jeho roli nebo jeho komunikaci poté, co byly zveřejněny nahrávky Přibil – Babiš,“ řekl Plíšek po poslední schůzi komise.

Plíšek si minule postěžoval, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se slyšení před komisí zatím nezúčastní. „Ministr spravedlnosti Pelikán nedal souhlas zbavení mlčenlivosti vůči nejvyššímu státnímu zástupci a premiérovi, aby zprostili své podřízené mlčenlivosti. Očekávám, že by měl vyhovět, nevidím důvod pro politické hrátky a obstrukce. Chci doufat, že v tom nebyl nějaký záměr a že pan ministr žádosti vyhoví,“ řekl novinářům po minulém jednání komise předseda Martin Plíšek.

Předseda komise pak chtěl po jednání vyzvat člena komise Radka Vondráčka (ANO), aby situaci řešil. „Ze své pozice nemohu nakazovat ministru spravedlnosti, co má dělat. Myslím, že je to otázka administrativní či časová. Nemohu mu zasahovat do jeho kompetencí,“ řekl po jednání Vondráček.

V minulosti před komisí vypovídali šéfové Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka i ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek. K výslechu byl pozván také ředitel strategického vývoje Mafry a Babišův manažer František Nachtigall.

Úniky z policejních spisů

Podnětem ke vzniku komise byly nahrávky ze schůzky šéfa ANO a bývalého vicepremiéra Andreje Babiše s bývalým novinářem z jeho deníku Markem Přibilem, podle nichž od něj mohl dostat dokumenty z vyšetřovacích spisů. Babiš ale opakovaně popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis, a obdobně se vyjádřil i Přibil.

red, ls, ren