KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Jet si po svém. Jako Ester Ledecká

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Jet si po svém. Jako Ester Ledecká

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zimní multitalent Ester Ledecká se včera na čínském snowboardovém svahu stala čtvrtou nejúspěšnější českou sportovkyní v historii olympiád. O tuto příčku se dělí s rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou. Víc zlatých už mají jen oštěpař Jan Železný a takové sportovní legendy, jako je Emil Zátopek s pěti a gymnastka Věra Čáslavská se sedmi zlatými medailemi.

Ester Ledecká je mimořádně zajímavá osobnost svým mentálním ustrojením. Srší z ní obrovská vášeň a radost z toho, co dělá. Často zdůrazňuje, že její úspěchy jsou vlastně bonusem navíc. Že to největší štěstí a radost cítí, když se řítí z kopce dolů. Není to žádná póza. Mluví tak přesvědčivě, že o tom není pochyb. Na Ester Ledecké je inspirativních mnoho vlastností i pro ty, kteří se o lyžování ani o sport obecně vůbec nezajímají.

Ester je přímo ztělesněním hodnot, které jsou v západní společnosti čím dál vzácnější. Tou první je síla rodiny a zázemí. Sněhová hvězda mohla rozvinout svůj talent, protože ji od dětství podporovali rodiče. Finančně, ale především mentálně. Netlačili na ni a neprojektovali do ní své ambice, jako to dělají rodiče mnoha mladých talentovaných sportovců. Neukájeli své nenaplněné ambice, naopak podporovali její vlastní ambice. Vůle vycházela z ní. Nikoli z nich.

Ester se zároveň velmi brzy, hned po prvních úspěších, kdy byla schopná vydělávat peníze, postavila na vlastní nohy. Dospěla. Postavila si vlastní tým, kterého je ona sama hlavou a manažerkou. Její chlapi pracují pro ni. Ne že by ji řídili. Ona sama má v rukou všechno včetně financí, které zároveň studuje na vysoké škole.

Nečeká, co pro ni udělá stát, který ona hrdě reprezentuje. Stará se o sebe sama. Se státem se v minulosti naopak musela o své zasloužené peníze za úspěchy přít. Dobře chápe, že samostatnost a nezávislost bez bafuňářů sportovních svazů je velkou předností.

Vzácná je i obrovská míra soustředění a koncentrace. Ester opakovaně na otázky na soupeřky a podmínky na tratích zdůrazňuje, že pro ni je zásadní „jet si po svém“. Okolí vnímá z dálky. Ona je plně soustředěná ve své bublině. Zažívá flow, v němž není prostor pro stres a nervozitu. Silná vyrovnaná psychika je její stejnou předností jako vytříbená technika jízdy. V dnešní roztěkané době, kdy každý až posedle sleduje reakce okolí, je flow Ester Ledecké mimořádné. Jen v něm si naplno může užívat tu radost z jízdy na snowboardu a lyžích.

Inspirativní je i to, jak si v éře všudypřítomných sociálních sítí a marketingu dokáže držet hranice osobní zóny a chladnou hlavu. Svých fanoušků si váží. Ví, že je to součást marketingu, který ji živí. Na sociálních sítích jim dává nahlédnout do svého života. Ale má to své hranice. Ester Ledecká sociální sítě a média využívá pro svůj prospěch. Nenechává se jimi využívat. Ze slávy se jí netočí hlava, jako se to stává mnoha jiným. Zůstává přirozenou sympatickou holkou, která má věci včetně svého ega pod kontrolou.

Jede si po svém. Jak často říká po dojezdu do cíle. Ta jízda po svém ji dělá nejen úspěšnou, ale hlavně šťastnou. Je to na ní vidět. Ta symbióza vášně, tvrdé práce, přirozenosti a těch správných hodnot je mimořádně inspirativní. Je to vzor pro každého, kdo je inspiraci otevřený. Vzácný vzor, které nám dnes strašně chybí a moc je potřebujeme.

 

9. února 2022