Chemický útok v Sýrii

Oběti útoku v Sýrii vykazují znaky zásahu sarinem a chlórem

Chemický útok v Sýrii
Oběti útoku v Sýrii vykazují znaky zásahu sarinem a chlórem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom ve středu mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) Iveta Polochová.

„Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin,“ upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.

Pracovníci MSF navštívili i další nemocnice, kde zdravotníci ošetřovali oběti útoku. Poté informovali, že „oběti byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že tito pacienti byli vystaveni chlóru“.

Nemocnici v obci Báb al-Háva na syrsko-turecké hranici, tedy asi 100 kilometrů severně od Chán Šajchúnu, poskytli zástupci MSF léky a protilátky k ošetření pacientů a také ochranné oblečení pro zdravotnický personál urgentního příjmu.

 

Lékaři bez hranic sami provozují čtyři zdravotnická zařízení v severní Sýrii a dalších více než 150 jich podporují po celé zemi.

Chlór byl poprvé použit jako bojový plyn za první světové války Německem. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v 90. letech.

Oběti postižené chemickým plynem v Sýrii - Foto: Youtube/Truth media

 

,

5. dubna 2017