Chlorové útoky na Asadův příkaz? Jeho jméno figuruje na seznamu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní vyšetřovatelé uvedli, že podezřívají syrského prezidenta Bašára Asada a jeho bratra z užívání chemických zbraní během války v Sýrii. OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dříve chemické útoky přičítaly pouze vojenským jednotkám, ale nejmenovaly konkrétní velitele nebo úředníky. Agentura Reuters tvrdí, že má k dispozici seznam 15 lidí, kteří se podíleli na chlorových útocích v roce 2014.
Na seznamu se objevilo i jméno syrského prezidenta Bašára Asada a jeho mladšího bratra Máhira. Sám prezident se k události ještě nevyjádřil, ale člen vlády řekl, že nařízení vládních sil použít chemické zbraně „nemá žádný pravdivý základ“. Během občanské války vláda opakovaně použití těchto zbraní popírala. Všechny útoky chemických zbraní za posledních 5 let přičítala buďto rebelům, nebo Islámskému státu.
Dokument, který má agentura Reuters k dispozici, byl vytvořen na základě důkazů sesbíraných týmem OSN a OPCW v Sýrii a zdroji, který si kvůli citlivosti této otázky nepřál být identifikován. Samotná agentura ještě informace nemohla sama prošetřit.
Společný vyšetřovací mechanismus OSN a OPCW je veden senátem a skládá se ze tří nezávislých odborníků, kteří jsou Radou bezpečnosti OSN pověřeni identifikovat organizace a jednotlivce odpovědné za chemické útoky v Sýrii. Vedoucí mechanismu Virginie Gambová ale jakýkoliv seznam jednotlivců popřela. „Žádné identifikace jednotlivých podezřelých se momentálně nezkoumají,“ uvedla Gambová v emailu pro agenturu Reuters.
Seznam prý uvádí 15 lidí, kteří by měli být prošetřeni. Dokument neuvádí jejich roli ohledně použití chemických zbraní, ale jen jejich tituly. První část, nazvaná „Vnitřní kruh prezidenta“, čítá jméno Bašára Asada, jeho bratra a vojenského velitele Máhira, který velí 4. obrněné divizi, ministra obrany a šéfa vojenské rozvědky.
Druhá část obsahuje jména z oblasti syrského letectva. Jedná se o čtyři velitele vzdušných divizí a vrtulníkové brigády. Poslední část čítá jména dvou plukovníků a dvou hlavních generálů.
Nezávislý specialista na biologické a chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon potvrdil, že seznam monitoruje vojenské velení v Sýrii během chlorových útoků. „K rozhodnutím došlo na nejvyšších postech, teprve potom byla prováděna. Proto první použití muselo být schváleno Asadem,“ uvedl de Bretton-Gordon, který byl v minulosti velitelem pluku chemické, biologické a radiační ochrany NATO.