Babiš mladší na Krymu

Detaily komunikace Babiše ml. s novináři: Utekl jsem autobusem do Švýcarska

Babiš mladší na Krymu
Detaily komunikace Babiše ml. s novináři: Utekl jsem autobusem do Švýcarska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Komunikace Andreje Babiše mladšího s autory reportáže televize Seznam, v níž hovoří o únosu do ciziny, touto reportáží neustala. Z e-mailů zaslaných redakci Neovlivní.cz z jeho mailové adresy vyplývají další detaily jeho pobytu v cizině a roli manželů Protopopových. Zpochybnil v nich například posudek svého zdravotního stavu, který vypracovala Dita Protopopová. „Byla to ode mne blbost, podepsat papír, že jsem ve stavu horším, než je skutečnost,“ píše se v mailech.

Detaily e-mailové komunikace novinářů a Andreje Babiše mladšího líčí listopadové vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz. Redakce se mimo jiné ptá, kdy se Babiš mladší s manželem své psychiatričky Petrem Protopopovem na Krym dostal.

„Bylo to dlouhé. Někdy od září 2017. Pronajímal byty (Protopopov), držel mě v Sevastopolu a pak v Jaltě. Na okupovaný Krym mě vzal z Moskvy na ruské vízum. Bylo to nepříjemné, jít tam proti mé vůli. Pak jsme se vrátili do Evropy a já jsem byl na Slovensku. Pak jsem utekl do Švýcarska autobusem. Od té doby mám nového doktora a zbavil jsem se ‚pečovatele‘, který mě psychicky týral,“ píše se v mailu Andreje Babiše mladšího.

Petr Protopopov už dříve odmítl, že by Babiše mladšího na Krym unesl. Deníku Právo řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo.

Redakce Neovlivní.cz, reprezentovaná novinářkou Sabinou Slonkovou, která komunikaci s Babišem mladším vedla, se tázala i na zdravotní posudek, z něhož vyplývá neschopnost Andreje Babiše mladšího účastnit se trestního řízení. Ten napsala psychiatrička Dita Protopopová, která letos kandidovala v komunálních volbách za ANO, které vede Babiš starší.

„Paní Protopopová ten papír sepsala a já jsem ho podepsal. Řekla mi, že nebudu tím pádem muset vypovídat a zbytečně se stresovat. Podepsal jsem to out of comfort. Byla to ode mne blbost, podepsat papír, že jsem ve stavu horším, než je skutečnost,“ citují maily Neovlivní.cz.

V mailech se rovněž píše o fotografii Andreje Babiše mladšího s jeho matkou a denním tiskem, který si vyžádala policie. Reagovala tak na mail, který zaslal Andrej Babiš mladší českému Kriminalistickému ústavu s tím, že byl unesen a proti jeho vůli jej drží Protopopov. Policie věc odložila v lednu 2018, aniž Babiše mladšího vyslechla. „To on (Protopopov) nakázal mně a mojí mámě, abychom pořídili tu fotografii. Pak to poslal do Prahy,“ píše se v mailu.

Babiš mladší kontaktoval v květnu 2017 e-mailem i deník Blesk, ve kterém si stěžoval na Protopopova i jeho ženu-lékařku.

Policie prověřovala možný únos Andreje Babiše mladšího už v minulosti, podezření se podle ní nepotvrdilo. Případ policisté znovu otevřeli po reportáži televize Seznam, která byla odvysílána před dvěma týdny. Premiérův syn v reportáži obvinil spolupracovníky svého otce z toho, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér prý chtěl, aby kvůli případu, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu, opustil Česko. Babiš synova vyjádření odmítl, trpí podle něj schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to uvedl, že jeho otec lže. Reportáž s Babišem mladším odstartovala politickou krizi, opozice vyvolala hlasování sněmovny o nedůvěře vládě, kterou vláda ustála.

, red