propadák vládní strany

Propadák britských konzervativců: v průzkumu dopadli nejhůř od roku 2013

propadák vládní strany
Propadák britských konzervativců: v průzkumu dopadli nejhůř od roku 2013

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Britská Konzervativní strana, která je u moci téměř devět let, zaznamenala v novém průzkumu agentury YouGov nejnižší volební preference od roku 2013. Napsal to deník The Times, podle kterého vládní stranu také dost možná čeká propadák při případných volbách do Evropského parlamentu. V britských volbách by jí odevzdalo hlas jen 28 procent respondentů.

V průzkumu, který se uskutečnil ve středu a ve čtvrtek na vzorku o 1843 občanech, měli největší podporu labouristé, a to o čtyři procenta vyšší než konzervativci. Na třetím místě byli s 11 procenty liberální demokraté a hned za nimi s osmi procenty nová Strana pro brexit europoslance Nigela Farage.

Uskupení, které v pátek zahájilo kampaň pro květnové evropské volby, by si zřejmě v boji o křesla v EP vedlo ještě lépe, pakliže by na něj došlo. V průzkumu YouGov jej pro případné eurovolby podpořilo 15 procent dotázaných, což je jen o jedno procento méně, než jakou podporu získala Konzervativní strana. Navíc 14 procent respondentů by volilo Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), kterou Farage dříve vedl. S 24 procenty vedli tabulku preferencí pro evropské volby labouristé.

„Ať už si o Nigelu Farageovi a jeho operaci myslíte, co chcete, byli připraveni, byli nachystáni v blocích a už teď jsou skoro druzí v průzkumech,“ komentoval nová data reportér televize Sky News Lewis Goodall. Jeho kolegyně Beth Rigbyová označila čísla za důkaz toho, že konzervativci se budou chtít předčasným volbám vyhnout za každou cenu.

YouGov v minulých dnech zjišťoval také názor voličů na téměř tři roky staré rozhodnutí opustit Evropskou unii. Rovnováha se v tomto směru oproti předchozím průzkumům prakticky nezměnila: 48 procent respondentů uvedlo, že to byla chyba, 41 procent vyjádřilo opačný názor a zbylých 11 procent ve věci nemá jasno.

,

13. dubna 2019