Předběžné výsledky eurovoleb – nadvláda lidovců a socialistů padla. Posílí zelení a nacionalisté
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská lidová strana (EPP) se podle předběžných výsledků stala vítězem letošních voleb do Evropského parlamentu, v němž by měla získat 180 z celkem 751 křesel. Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 105. V Bruselu to uvedl mluvčí europarlamentu Jaume Duch. Obě největší frakce, lidovci i socialisté přitom nyní zřejmě dopadají hůře než v posledních eurovolbách v roce 2014. Tehdy měla EPP 221 mandátů a socialisté 191. Nyní poprvé za desetiletí přišly o společnou nadpoloviční většinu a k prosazení své proevropské agendy budou potřebovat třetího partnera.
Nejpravděpodobněji půjde o liberální ALDE, která si nyní v počtu europoslanců polepší a jejíž frakce by měla mít 105 členů. Před pěti lety po volbách liberálové získali jen 67 mandátů. Nyní by jejich posilou měla být nově například koalice Obnova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Podle Ducha je nyní volební účast v osmadvacítce odhadována na 50,5 procenta, tedy nejvýše za poslední dvě desetiletí. Předběžné výsledky, které parlament zveřejnil krátce před půlnocí, jsou založeny na konečných výsledcích voleb v sedmi zemích unie, včetně České republiky, na oficiálních předběžných výsledcích v 15 státech EU, odhadech z pěti zemí a předvolebních průzkumech z Británie.
Evropští Zelení by podle těchto předběžných výsledků měli získat 67 mandátů, konzervativní frakce ECR 61, dvě nacionalistické a protiunijní sdružení EFDD a ENF 54 a 57 mandátů, levicová GUE/NGL 38 mandátů, nezařazených europoslanců má být sedm a nové strany, u nichž není jasné, kam se přidají, zbývajících 30 mandátů.